Reklama

Wojenny Mielec na fotografiach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów tego wydarzenia Muzeum "Jadernówka" przygotowuje wystawę fotograficzną pt. "Mielec 1939-1945".

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 12 września o godzinie 18.oo w galerii "Jadernówki".
W zbiorach nie zachowało się zbyt wiele fotografii z tego trudnego czasu, natomiast Jadernówce udało się pozyskać bezcenny materiał ikonograficzny ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów oraz zaprzyjaźnionych muzeów.
Duża część zdjęć to fotografie wykonane przez niemieckich żołnierzy podczas ich pobytu w Mielcu, gromadzone mozolnie latami przez muzealników "Jadernówki".


Szczególną wartość mają zdjęcia udostępnione przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - to bezcenny dokument sporządzony przez Niemców w październiku 1939 roku, po przejęciu przez nich mieleckiej fabryki lotniczej. Zdjęcia zostały zebrane i wklejone do albumu przez Ericha Kleinemeiera, dyrektora technicznego zakładu w czasie wojny. Cały album przekazany do Muzeum w Gdańsku to 129 kadrów będących swoistą inwentaryzacją fabryki po jej przejęciu.


Wystawa w "Jadernówce" potrwa do końca października, a towarzyszyć jej będzie publikacja książkowa "Mielec 1939-1945. Tajemnice militarne i historie wojenne", autorstwa Andrzeja Krempy i Janusza Halisza, wydana przez Muzeum Regionalne w Mielcu. Na blisko 500 stronach autorzy przedstawią szereg artykułów dotyczących wydarzeń w Mielcu i powiecie z okresu wojny, a także kolekcję ponad 350 fotografii, z których większość publikowana będzie po raz pierwszy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE