reklama
reklama

Wielkie Targi Roślin w Mielcu, co ciekawego się pojawiło? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

Wielkie Targi Roślin w Mielcu, co ciekawego się pojawiło? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
73
zdjęć

Giełda Roślin w Mielcu | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMielczanie i nie tylko przez dwa dni 28 lutego i 1 marca mogli podziwiać roślinność jaka pojawiła się w Galerii Nawigator w Mielcu. Czy Wielkie Targi Roślin spełniły oczekiwania odwiedzających?
reklama

Piątek 28 lutego i 1 marca odwiedzający Galerię Nawigator mogli oglądnąć lub też zakupić kwiaty lub rośliny jakie pojawiły się na stoiskach "Wielkich Targów Roślin". Kolorowe kwiaty doniczkowe rozweselały stoisko i przypomniały iż już niedługo wiosna.

Czy warto było wybrać się w to właśnie miejsce, czy różni się taki targ od kwiaciarni? Jak odpowiadają organizatorzy:

reklama

Rośliny doniczkowe prosto z hodowli - bez zbędnych pośredników. Ceny zaczynające się od 5zł. Posiadamy zarówno tanie, popularne rośliny, jak również droższe, kolekcjonerskie. Małe i duże rośliny oraz  duży wybór doniczkowych, a także ważne informacji o każdej z roślin. Jakość roślin wyższa niż w marketach, ponieważ przyjeżdżają na wydarzenie prosto ze szklarni.

reklama

Co dają kwiaty człowiekowi, czy tylko zabierają czas jaki im poświęca?

Oddziaływanie roślin na zdrowie człowieka jest niezwykle korzystne. Badania dowodzą, że kontakt z roślinami ma wpływ na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej, również rośliny we wnętrzach. Mogą one zniwelować negatywne oddziaływanie warunków miejskich. Badania wśród chorych na schizofrenię potwierdziły, że wpatrywanie się przez kilka minut w niektóre gatunki roślin doniczkowych powoduje obniżenie ciśnienia krwi i częstotliwość uderzeń serca. Zielone rośliny mogą uspokajać, ale też działać depresyjnie. Wykonywanie prac przy roślinach przez osoby chore i starsze wpływa nie tylko na kondycję fizyczną ale i psychiczną, np. zwiększa siłę i masę mięśni, przyczynia się do lepszej koordynacji ruchowej, obniża stres i agresję.

reklama

Szczególnie istotną funkcją roślin we wnętrzach jest poprawienie jakości powietrza. Z licznych badań wynika, że umieszczenie roślin doniczkowych w biurach i klasach szkolnych zmniejsza występowanie bólów głowy, chorób gardła oraz poprawia samopoczucie przebywających w pomieszczeniach. Uprawa roślin w pomieszczeniach przyczynia się także do zwiększenia wilgotności powietrza. Ma to istotne znaczenie, ponieważ współczesne materiały budowlane powodują jej obniżenie. Powietrze w nowych budynkach mieszkalnych i biurowych jest bardzo suche i sięga zaledwie 20-30%.

reklama

Im większa roślina, większa powierzchnia liści, tym bardziej roślina nawilża powietrze. Transpirowana przez rośliny para może zawierać substancje (fitoncydy), które wyciszają rozwój drobnoustrojów w powietrzu. Rośliny we wnętrzach oprócz podwyższania wilgotności powietrza, wpływają także na jego jakość. Rośliny uprawiane w pomieszczeniach oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków lotnych. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska w pomieszczeniach, zwłaszcza biurowych może być nawet 900 różnych szkodliwych związków, a niektóre z nich przekraczają normy nawet ponad stukrotnie. Przyczyn złej jakości powietrza w pomieszczeniach jest kilka: ich szczelność, niewłaściwa wentylacja, niska wilgotność względna powietrza, emisje substancji toksycznych, wydzieliny biologiczne. I w tych przypadkach ratunkiem dla człowieka jesr roslinność.

Wśród zanieczyszczeń toksycznymi związkami lotnymi są: formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, trójchloroetylen, etylen i alkohole. Źródłem tych związków są w dużej mierze materiały budowlane, elementy wykończenia wnętrz, farby, lakiery oraz sprzęt biurowy, zwłaszcza drukarki. Związki te powodują podrażnienia błon śluzowych, zawroty i bóle głowy, znużenie, nudności, biegunki, niektóre są nawet rakotwórcze.                                                                                                                                                    Do najbardziej efektywnych roślin w usuwaniu formaldehydu z powietrza należy popularna paproć - nefrolepis wysoki, palmy – złotowiec lśniący oraz daktylowiec karłowy, draceny: deremeńska, obrzeżona i wonna, popularny storczyk – falenopsis, figowce – benjamiński i sprężysty, epipremnum złociste, skrzydłokwiat i wiele innych gatunków.

Są nawet określone symptomy związane z tzw. zespołem chorego budynku, jak: alergie, astma, zmęczenie, ból głowy, zaburzenia systemu nerwowego oraz trudności z oddychaniem. Na podstawie licznych badań wykazano, że obecność żywych roślin w pomieszczeniach korzystnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Rośliny do dekoracji wnętrz dzieli się pod względem walorów ozdobnych na gatunki o ozdobnych kwiatach i o ozdobnych liściach.                                                                          Pod względem estetycznym ciekawsze są rośliny kwitnące, gdzie misterna budowa kwiatów zawsze wzbudza podziw. Jednak biorąc pod uwagę funkcje oczyszczania powietrza z toksyn i podnoszenia jego wilgotności, korzystniej jest uprawiać rośliny o ozdobnych liściach. Do dekoracji pomieszczeń dysponujemy dziś około 1000 różnych taksonów roślin. Są one zróżnicowane pod względem przynależności systematycznej, pochodzenia i wyglądu zewnętrznego. Każda roślina we wnętrzu korzystnie oddziałuje na nasze samopoczucie i jakość powietrza w pomieszczeniach.

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo