Reklama

Wielka atrakcja turystyczna w Polsce! 2,5 tys. osób każdego dnia odwiedza to miejsce

Opublikowano: pon, 8 lip 2019 14:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wrocławska atrakcja dzięki niepowtarzalnej koncepcji stała się unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Średnio dziennie obiekt zwiedza 2,5 tys. osób!

Już sam ogromny budynek z 15 milionami litrów wody w 21 basenach i akwariach zrobił na mnie wrażenie. Ma długość 160 m, szerokość 54 m i wysokość 15-12 m. Został wybudowany na działce o powierzchni prawie 1,9 ha, a całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184 tys. m³. Afrykarium posiada trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią. Powierzchnia użytkowa pawilonu to blisko 9 tys. m², powierzchnia usługowa to około 7 tys. m², a ekspozycje zewnętrzne zajmują powierzchnię blisko 7,5 tys. m².

Można tu obcować z Morzem Czerwonym – w zbiorniku o pojemności miliona litrów wody powstał ekosystem rafy koralowej z ponad 60 gatunkami pięknych, kolorowych ryb. W ramach Afryki Wschodniej można spotkać m.in. hipopotamy nilowe, niezwykłe mrówniki często mylone z południowoamerykańskimi mrówkojadami oraz wzbudzającą duże zainteresowanie kolonię golców (niezwykłych gryzoni). Dalej znajdują się dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich – Tanganiki i Malawi. Następnie pojawia się Kanał Mozambicki, którego największą atrakcją jest 18-metrowy przezroczysty tunel z akrylu, umożliwiający podziwianie żółwia zielonego, rekinów oraz płaszczek. Mieszkańcami Wybrzeża Szkieletów są zaś kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) oraz pingwiny przylądkowe (inaczej tońce), a także meduzy, mureny oraz ciekawe gatunki ryb, jak np. skrzydlica. I wreszcie w dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty – niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Dołączyły do nich liczne gatunki ptaków.

Hit turystyczny

To pierwszy tego typu obiekt w Polsce, niezwykły w swoim rozmachu i bogactwie atrakcji, wybrany spośród 14 różnych koncepcji w konkursie. Miałem możliwość zwiedzić bardzo dokładnie ten kompleks, kosztujący 220 mln zł i otwarty 26 października 2014 r. Mieści się on na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Od otwarcia tego oceanarium, wrocławskie zoo odnotowuje rekordową frekwencję, liczoną już w milionach. Afrykarium znalazło się na liście siedmiu cudów świata zoologicznego, zajmując w rankingu czwartą pozycję. Trzy pierwsze miejsca zajęły amerykańskie ogrody, z zoo w Dallas na czele. 

Na koniec jeszcze uzupełnienie opisu – w samym kompleksie wrocławskiego Afrykarium znajduje się także sala konferencyjna na 160 osób, sala edukacyjna na około 30 osób, salka biznesowa VIP na około 30 osób, restauracja typu bistro oraz sklep z pamiątkami.

Ta wizyta na Dolnym Śląsku utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto planować i budować takie inwestycje. Stanowiąc niezwykłą atrakcję turystyczną stają się swoistym magnesem miasta, gdzie można interesująco spędzić czas.

Zdjęcia: Waldemar Szumny
Autor tekstów poza obowiązkami zawodowymi jest pasjonatem podróżowania. Wykorzystuje każdą okazję, aby poznać i udokumentować nowe ciekawe miejsca, ludzi i rzeczy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE