Reklama

Więcej w portfelach młodych, czyli ulga podatkowa dla osób do 26. roku życia

Opublikowano:
Autor:

Więcej w portfelach młodych, czyli ulga podatkowa dla osób do 26. roku życia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od pierwszego dnia sierpnia weszła w życie ustawa dotycząca ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia osiągających przychody z pracy. Jak to będzie wyglądać w rzeczywistości?

Aby przybliżyć nieco temat, skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Jak tłumaczy nam Agnieszka Siwy, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegająca na wprowadzeniu zwolnienia od podatku dochodowego, dotyczy przychodów ze stosunku służbowego. Dotyczy również stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychodów z umów zlecenia, otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. 

 

Kto skorzysta?

Czy zatem wszystkie pracujące osoby do 26. roku życia będzie dotyczył zerowy PIT? - Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym: roczny limit wynosił będzie 85 528 zł - podkreśliła Agnieszka Siwy, rzeczniczka prasowa z rzeszowskiej skarbówki. Z uwagi na wejście w życie ustawy w dniu 1 sierpnia 2019 r., w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r., limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł. 

Ustawa stanowi przy tym, iż przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu od podatku nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dotyczy to również przychodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz przychodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej (ustawa regulująca polskie prawo podatkowe) zaniechano poboru podatku.

 Od kiedy?

 Kiedy młodzi pracownicy odczują zmiany w portfelu? Przepisy o uldze weszły w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

 W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. - Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r - wyjaśniła Agnieszka Siwy. 

 Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika). Jak przypomina rzecznik prasowy rzeszowskiej izby skarbowej, zwolnienie to płatnik będzie stosował najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu uzyskania oświadczenia do miesiąca włącznie, w którym w 2019 r. przychód uzyskany u płatnika przekroczy 35 636,67 zł lub, w którym podatnik ukończy 26. rok życia. 

- To bardzo dobrze, że rząd pochylił się nad młodymi ludźmi - komentuje uchwałę jeden z naszych Czytelników - Nie będą to ogromne przychody, jednak lepiej, że trafią one do nas niż do Skarbu Państwa - podkreśla 24-latek. 

 Ponad 2 miliony

Przy obliczaniu zaliczek na podatek zwolnienie będzie uwzględniane po raz pierwszy do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Jeżeli jednak podatnik złoży płatnikowi wniosek o niestosowanie zwolnienia, to również w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. płatnik nie będzie musiał stosować tego zwolnienia. Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu 85 528 zł (odpowiednio w 2019 r. ponad 35 636 zł) podlegać będzie opodatkowaniu. Odbywać się to będzie na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku oraz preferencyjnych zasad obliczania podatku przewidzianych dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

 Według danych Ministerstwa Finansów: dzięki zwolnieniu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy. Rząd twierdzi też, że ściągnie to na rynek pracy osoby, które do tej pory pracowały w szarej strefie.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE