reklama
reklama

Wicepremier Piotr Gliński w Mielcu: "Pamięć o bohaterach przetrwała i dzięki nim przetrwała też Polska" [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SzB

Wicepremier Piotr Gliński w Mielcu:  "Pamięć o bohaterach przetrwała i dzięki nim przetrwała też Polska" [WIDEO] - Zdjęcie główne

Wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński | foto SzB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Mielcu odsłonięto największy w Polsce Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości obecny w Mielcu Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński mówił dużo o pamięci o bohaterów, dzięki którym "przetrwała Polska".
reklama

Wicepremier Piotr Gliński w swojej wypowiedzi w Mielcu mówił o tym, że czyn Żołnierzy Wyklętych był heroiczny i tragiczny. Zorganizowali narodowe powstanie, jedno z najtragiczniejszych, o którym pamięć była przez lata fałszowana.

- Na szczęście ta pamięć przetrwała i dzięki nim przetrwała Polska. To jest nasz obowiązek, aby pamiętać i dlatego budujemy pomniki, instytucje pamięci. Jest to wyraz naszego hołdu i czci dla tamtych pokoleń, tamtych bohaterów, ale jest to także zobowiązanie dla przyszłych pokoleń – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

- Miało ich nie być, mieliśmy o nich nie pamiętać – do dziś nie odnaleźliśmy wielu, choć nie ustajemy w działaniach, by odnaleźć wszystkich. Na szczęście pamięć o bohaterach przetrwała i dzięki nim przetrwała też Polska. Właśnie dlatego budujemy pomniki i instytucje pamięci, które są wyrazem hołdu i czci dla tamtych pokoleń i dla tamtych bohaterów. Pamięć o nich jest także naszym zobowiązaniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Profesor Piotr Gliński w czasie uroczystości.

reklama

Przypomnijmy. Powstanie pomnika zrodziło się z chęci oddania czci legendarnym żołnierzom niezłomnym i przywrócenia pamięci o prześladowanych bohaterach, bez których nie byłoby dziś wolnej i silnej Polski. Inicjatorem budowy było mieleckie stowarzyszenie Klub Historyczny "Prawda i Pamięć". Autorem projektu pomnika jest rzeźbiarz Józef Opala, który w całej konstrukcji zawarł wiele elementów symbolicznych. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama