Powodem zawetowania ustawy okołobudżetowej, jak mówi Prezydent Andrzej Duda, było "rażące łamanie zasad Konstytucji i demokratycznego państwa prawa". Chodzi tu przede wszystkim o sposób, w jaki nowy rząd podszedł do mediów publicznych. Weto dotyczy jednak całej ustawy, a przewidywała ona również podwyżki w sferze oświaty. Tu jednak, jak mówi Prezydent, panuje polityczna zgoda, a weto nie zagrozi zwiększeniu wynagrodzeń nauczycieli.
Znamy powody weta, które przedstawił Prezydent. Czekamy na to, co zrobi rząd, bo w tej chwili powiedzieli, że i tak sobie z tym poradzą. Prezydent Andrzej Duda również mówi, że przedstawi w Sejmie swoją ustawę dotyczącą podwyżki wynagrodzeń. Było spotkanie zarządu głównego ZNP z Ministrem Edukacji, gdzie dostaliśmy zapewnienie, że podwyżki będą. Wsłuchujemy się w to, co mówi Prezydent. Jego ustawa ma zostać przedstawiona jeszcze w tym roku, więc czekamy na to.
- przekazał Stanisław Rajda, prezes mieleckiego ZNP.
Rząd Donalda Tuska ma kilka wyjść z tej sytuacji, które pozwoliłyby uchwalić ustawę okołobudżetową przy równoczesnym spełnieniu obietnic. Jednym z nich jest przyjęcie projektu ustawy, który zostanie przedstawiony przez Prezydenta Andrzeja Dudę z ewentualnymi poprawkami. Nie ma jednak pewności, że nie spowodują one kolejnego weta, a termin na przedstawienia Prezydentowi gotowej ustawy do podpisu upływa 29 stycznia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.