Reklama

Ważna wiadomość dla rolników. Rozpoczyna się obowiązkowy spis rolny

Opublikowano:
Autor:

 Ważna wiadomość dla rolników. Rozpoczyna się obowiązkowy  spis rolny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 września prowadzony będzie w Polsce Powszechny Spis Rolny. Spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne w kraju (1,5 mln gospodarstw). W województwie podkarpackim spisowi podlega blisko 143 tys. gospodarstw. Pod względem ich liczby Podkarpacie znalazło się na 4. miejscu wśród województw.

Powszechne spisy rolne  przeprowadzane są co 10 lat i są najważniejszymi badaniami statystycznymi, dotyczącymi głównych zagadnień rolnictwa.

W obecnym spisie duży nacisk kładzie się na spisywanie się rolników przez internet, czyli tzw. samospis. Jest to najprostsza i najtańsza metoda przeprowadzania spisu, która obecnie jest coraz bardziej powszechna. Spis internetowy nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na panującą na świecie i w Polsce pandemię.

Powszechny Spis Rolny 2020 jest przeprowadzany w gospodarstwach rolnych, należących do osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych, nie mających osobowości prawnej.

Rolnicy mogą mieć pewne trudności z odpowiedzią na pytania, które zawiera spisowy formularz. Dlatego też w formularzu internetowym mamy możliwość uzyskania dodatkowych informacji, które wyjaśniają o co dokładnie rolnik jest pytany. Poza tym na stronie spisrolny.gov.pl, spisujący się przez internet ma do dyspozycji dodatkowe instrukcje, wyjaśniające zagadnienia pojawiające się w formularzu. Rolnicy mogą się również zwrócić o pomoc przy samospisaniu do gminnego biura spisowego, które zostało powołane w każdej gminie.

Dane spisowe będą także zbierane przez rachmistrzów w formie wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego.

Dane osobowe rolników chroni tajemnica statystyczna. Za jej złamanie grozi kara pozbawienia wolności.

W razie wątpliwości rolnik może sprawdzić rachmistrza, czy rzeczywiście jest tą osobą za którą się podaje. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99, wybierając 1, lub wchodząc na stronę: spisrolny.gov.pl, na której również możemy sprawdzić dane osobowe rachmistrza.

Formularz spisowy zawiera 11 działów dotyczących rolnictwa: użytkowanie gruntów, powierzchnię zasiewów, zwierzęta gospodarskie, nawożenie, ochronę roślin, budynki gospodarskie, ciągniki, maszyny oraz urządzenia rolnicze, działalność gospodarczą, strukturę dochodów, aktywność ekonomiczną, a także chów i hodowlę ryb. Oczywiście nie na wszystkie rolnicy odpowiadają, a wyłącznie na te, które dotyczą ich gospodarstw.

Powszechny Spis Rolny 2020 potrwa do 30 listopada. Zgodnie z ustawą spis jest obowiązkowy.


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE