Reklama

Wałęsające się i porzucone psy są zagrożeniem. Gmina Czermin apeluje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Wałęsające się i porzucone psy są zagrożeniem. Gmina Czermin apeluje - Zdjęcie główne

Porzucony pies może być groźny | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Liczne zgłoszenia mieszkańców Czermina dotyczące wałęsających się psów i zagrożenie jakie powodują spowodowały, że gmina wystosowała do mieszkańców apel w tej sprawie. Posiadanie zwierząt łączy się z szeregiem obowiązków. Prawie w każdym przypadku tzw. „bezdomny pies” ma swojego właściciela, tylko jest przez niego nieodpowiednio dopilnowany.

W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców gminy Czermin, dotyczącymi wałęsających się samowolnie psów urząd przypomina, że posiadanie zwierząt łączy się z szeregiem obowiązków. 

Okazuje się, że w większości przypadków bezdomne psy mają swoich właścicieli, którzy niewłaściwie się nimi zajmują.

Właściciele, którzy pozwalają swoim zwierzętom biegać samowolnie poza terenem posesji mogą zostać ukarani mandatem zgodnie z Kodeksem Wykroczeń.

Pamiętajmy, że to właściciele psów ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie swoich zwierząt.

- Apelujemy więc do mieszkańców o odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów! Wszystkich właścicieli psów wzywa się do trzymania ich na swojej posesji - przypominają urzędnicy gminy Czermin.

Nieruchomość musi być ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich. Ponadto nieruchomość musi być oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem. Każdy właściciel winien posiadać również ważne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciw wściekliźnie.

- Wałęsające się psy są albo wypuszczane przez właścicieli albo posesja jest źle ogrodzona i zwierzęta same wychodzą poza posesję. Zdarza się, że samowolnie biegające psy atakują przechodniów czy rowerzystów, stąd też prosimy o właściwą opieką nad zwierzętami - apeluje Sławomir Sidur, wójt gminy Czermin.

- Jest problem dotyczący wałęsających się psów, ale również jest problem porzuconych psów. W tym miesiącu przekazane zostały do schroniska trzy psy, które ewidentnie zostały bezdusznie przez  właścicieli wyrzucone, zostawione na pastwę losu. Mieszkańcy również skarżą się, że takie porzucone psy są dla nich zagrożeniem. Ludzie boją się tych psów, dzwonią do gminy, żebyśmy coś z tym zrobili - dodaje wójt gminy Czermin.

Gmina ma podpisaną umowę ze schroniskiem, które te psy odbiera. Jednorazowy koszt odbioru czworonoga wynosi 1300 zł. Od początku tego roku gmina przekazała schronisku 6 psów, co daje kwotę prawie 8 tysięcy złotych. Są to pieniądze podatników, które mogłyby być spożytkowane na zdecydowanie inne cele.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy