Reklama

Walczmy z depresją. Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Opublikowano: 23 lutego 2021 08:00
Autor: PT | Zdjęcie: Archiwum

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci 23 luty to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Według raportów instytucji badawczych 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Niestety z badań wynika, że problem ten dotyczy też coraz częściej nastolatków.

Zwróćmy szczególną uwagę dziś na naszych bliskich, przyjaciół i rodzinę, ale nie zapominajmy o sobie. Czy jak jesteś smutny to oznacza, że masz depresję? Nie. Depresja to nie to samo, co smutek. Smutny możesz być, gdy stłuczesz swój ulubiony kubek albo nie masz kasy na dodatkowy wypad, bo czekasz na wypłatę. Depresja jest wtedy, kiedy nie chce Ci się żyć. Kiedy budzisz się każdego ranka i nie wiesz po co. Warto się zatem przełamać i pójść do specjalisty, bo taka walka z depresją będzie najbardziej skuteczna. Im szybciej rozpocznie się walka z depresją, tym lepiej dla naszego zdrowia.

 

Każdy może przeżywać gorsze dni. Poniżej przedstawiamy szereg objawów, które pozwalają odróżnić smutek od depresji:

- smutek jest zazwyczaj krótkotrwały → złe samopoczucie spowodowane chorobą może trwać nawet miesiącami,

- pocieszenie osoby w depresji jest bardzo trudne, 

- osoba cierpiąca na depresję ma trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków zawodowych/rodzinnych,

- zaburzeniom depresyjnym towarzyszą także: bezsenność, wczesne wybudzanie ok 4 rano; obniżony nastrój; spadek libido; brak siły i energii lub gorączkowa nadaktywność; drażliwość, niekontrolowane wybuchy złości; brak apetytu; bóle głowy i brzucha; skłonność do używek.

 

Nie tylko w dzisiejszym dniu, ale codziennie pokażmy bliskiej osobie, że jest dla Nas ważna, że jesteśmy przy niej i przede wszystkim, że jest dla Nas ważny. To tylko choroba, a chorobę można wyleczyć.

 

Ta okazja zainspirowała Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II  oraz Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi do organizacji Tygodnia Walki Z Depresją, w dniach 22- 28 lutego 2021. W ramach tego wydarzenia odbędą się bezpłatne konsultacje, wykłady i rozmowy ze specjalistami w formie online. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.