reklama

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Zobacz, kto będzie mógł skorzystać i kiedy można składać wnioski

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Zobacz, kto będzie mógł skorzystać i kiedy można składać wnioski - Zdjęcie główne

Z ulgi będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż wkrótce przedsiębiorcy będą mogli będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Kogo dotyczy ta ulga?
reklama

Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli składać do ZUS wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc.  Zgodnie z ustawą, z ulgi będzie można skorzystać raz w roku. Jest to rozwiązanie dobrowolne. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać.

Wakacje składkowe. Którzy przedsiębiorcy skorzystają z ulgi? 

Monika Kiełczyńska, z ZUS informuje nas, że wakacje składkowe dotyczą osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (łącznie z nim 10). Według szacunków, na rozwiązaniu skorzystać może ok. 1,7 mln osób.

Z ulgi  (wakacji składkowych) można będzie skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Co ważne, wnioskować będzie mógł również płatnik, który ma zaległości w opłacaniu składek. 

reklama

Przedsiębiorca może uzyskać zwolnienie z opłacenia składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe; własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe; oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.  - W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca
będzie musiał opłacić składkę zdrowotną. Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę - wyjaśnia Monika Kiełczyńska. 

Michał Olejniczak, dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi dodaje, że składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu
państwa.

Przedsiębiorca na tym skorzysta, ponieważ składki sfinansowane w ten sposób wliczają się do przyszłej emerytury czy renty. Warto też zauważyć, że przedsiębiorca w tym czasie będzie mógł prowadzić firmę, a tym samym uzyskiwać przychody 

reklama

- zaznacza. 

Warto pamiętać, że wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.

Raz w roku bez składki ZUS. Jakie trzeba spełnić warunki? 

Wakacje składkowe to ulga skierowana dla  mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
  • w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
Korzystając z wakacji, przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

reklama

Z ulgi nie skorzystają jednak osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.

Jak złożyć wniosek. Ile trzeba będzie czekać na decyzję? 

Wniosek o ulgę należy złożyć miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia ze składek. Czyli na przykład, jeśli chcemy uzyskać wakacje składkowe za grudzień 2024 roku, wniosek musimy złożyć w listopadzie. 

Od 1 listopada przedsiębiorca lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć wniosek o symbolu „RSW” wyłącznie elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika. O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne jednak jest,
by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której są wspólnikami.


ZUS będzie rozpatrywać wnioski automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, zostanie dodatkowo wysłana na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama