Reklama

W pow. mieleckim przybyło prawie tysiąc bezrobotnych. Ostatnie miesiące jednak coraz lepsze

Opublikowano: 9 stycznia 2021 08:43
Autor: JT | Zdjęcie: Fot. Archiwum

W okresie listopad 2019 – listopad 2020 w pow. mieleckim przybyło 955 bezrobotnych. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci W okresie listopad 2019 – listopad 2020 w powiecie mieleckim przybyło 955 bezrobotnych. Jeśli jednak w II i III kwartale ubiegłego roku pow. mielecki notował największe wzrosty bezrobocia w woj. podkarpackim, to w październiku i listopadzie nastąpił spadek.

Od momentu pojawienia się koronawirusa liczba bezrobotnych w pow. mieleckim stale rosła.  W kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 330 osób (podawane przez urzędy pracy wzrosty bezrobocia w danych miesiącach to różnica pomiędzy liczbą osób zarejestrowanych i wyrejestrowanych), w maju o 235 osób. I choć później to trochę wyhamowało to i tak powiat mielecki był ciągle liderem wzrostów bezrobocia w woj. podkarpackim.

W czerwcu   przybyło 159  kolejnych  bezrobotnych, w lipcu – 72, w sierpniu – 113, we wrześniu 59.  A październik przyniósł bardzo miłą niespodziankę. Liczba bezrobotnych spadła w pow. mieleckim aż o 161 osób. Listopad tę dobrą tendencje podtrzymał, liczba bezrobotnych spadła o kolejne 132 osoby.

W sumie w okresie listopad 2019 – listopad 2020 w pow. mieleckim przybyło 955 bezrobotnych, co stawia go pod tym względem na trzecim miejscu w woj. podkarpackim. Większe wzrosty bezrobocia miało w tym okresie miasto Rzeszów – 1218 i pow. rzeszowski – 991.

Na przeciwległym biegunie są powiaty, gdzie te wzrosty bezrobocia są najmniejsze i jest to pow. leski – 125 bezrobotnych, bieszczadzki – 143, przeworski – 157.

Patrząc w liczbach bezwzględnych to na koniec listopada 2020 r. w PUP w Mielcu było zarejestrowanych 3711 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 5,6 proc. i była to jedna z najniższych stóp bezrobocia w woj. podkarpackim.  Taką samą stopę bezrobocia miała miasto Rzeszów, a najniższą miasto Krosno – 3,1 proc.

Woj. podkarpackie w czołówce bezrobocia

Jeśli chodzi o sytuację w  całym woj. podkarpackim to w okresie listopad 2019 – listopad 2020 przybyło 12,6 tys. bezrobotnych, a na koniec listopada było ich w sumie 85,6 tys. Stopa  bezrobocia wyniosła 8,9 proc. co niestety sytuowało nasze województwo na przedostatnim miejscu w Polsce. Gorzej było tylko w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia wynosiła 9,9 proc.

- Problemem, który należy wymienić, jest mimo wszystko wysokie realne bezrobocie i znaczny spadek ilości ofert pracy dostępnych na rynku. Niestety przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia są często nieaktualne kwalifikacje zawodowe, dotyczące zarówno tak zwanych osób biernych zawodowo jak i w ogóle pozostających bez stałego zatrudnienia. Trudna sytuacja jest wśród osób w wieku produkcyjnym, gdzie według  wskaźnika zatrudnienia  nie pracuje 30,4 procent osób - stwierdził  Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.