Reklama

W mieleckim DPS-ie wciąż pojawiają się nowe ogniska zakażeń

Opublikowano: pt, 20 lis 2020 10:26
Autor:

W mieleckim DPS-ie wciąż pojawiają się nowe ogniska zakażeń - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W mieleckim Domu Pomocy Społecznej w dalszym ciągu pojawiają się ogniska zakażeń koronawirusem. Dyrekcja wraz z personelem placówki walczą o to, by wirus nie zakaził wszystkich pensjonariuszy. Na bieżąco wykonywane są testy personelu i podopiecznych.

- W DPS-ie muszą być prowadzone szybkie działania i we współpracy z panią dyrektor podejmujemy te działania. Robimy szybkie wymazy, badania, tak żeby ograniczać ogniska koronawirusa. Oczywiście nie udaje się wirusa zdusić w zarodku - tak jak wyglądało to przy pierwszym zakażeniu - gdyż pojawiają się kolejne ogniska. Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja tak jak do tej pory nie wymknie się nam spod kontroli - mówił wicestarosta mielecki Andrzej Bryła.


Nowe ogniska

Mieleckie starostwo jako organ założycielski DPS-u liczyło, że placówkę uda się całkowicie odciąć od koronawirusa, ale jak widać jest to niemożliwe. To pierwsze ognisko, które pojawiło się kilka tygodni temu, zostało w miarę opanowane, dość szybka izolacja zarówno personelu jak i pensjonariuszy przyniosła efekt. 

Niemniej jednak praca w DPS-ie ma szczególny charakter, dlatego pomimo izolacji pensjonariuszy, doprowadzenia do wyleczenia, przestrzegania reżimów, które są wprowadzone wewnętrznymi zarządzeniami dyrektora wirus i tak się pojawia.


- Do obsługi, bieżącej pielęgnacji i wsparcia pensjonariuszy są potrzebni pracownicy i oni pracują, ale też żyją w swoich środowiskach, mają dzieci, które chodziły do szkół. Poza tym niektórzy pracownicy pracowali w kilku miejscach i wszystkie te przyczyny doprowadziły do tego, że koronawirus pojawił się w DPS-ie. Na dzisiaj dokładnych danych nie mam, natomiast jest tam dalej około dwudziestu kilku przypadków zakażenia, głównie personelu, ale również pensjonariuszy - przekazał Andrzej Bryła.

Zgodnie z procedurami w placówce cały czas jest dostępny lekarz. Dyrektor DPS-u Renata Lazur czyni duże starania, żeby sytuację na bieżąco analizować i szybko reagować.


 

- Są zakażenia i przy takich ilościach jakie są w społeczeństwie, na pewno ich nie unikniemy. Ważne, żeby koronawirus nie rozprzestrzenił się tak, że będą wymagane jakieś drastyczne działania, łącznie z ewakuacją, co słyszymy w okolicznych DPS-ach. Póki co, takiego zagrożenia u nas jeszcze nie ma - uspokajał wicestarosta.

Kontrowersyjny wolontariat

Po wykryciu pierwszego ogniska koronawirusa, kiedy pojawiło się zakażenie u kilkudziesięciu osób (pensjonariuszy i personelu) mieleckie starostwo opublikowało ogłoszenie, w którym pojawił się apel, by do pomocy w obsłudze mieszkańców DPS-u zgłaszali się chętni wolontariusze. Ten apel starostwa niezbyt przychylnie został odebrany w przestrzeni publicznej.

Czy na apel ktoś odpowiedział?

- Jeśli chodzi o nasze ogłoszenie, w którym poszukiwaliśmy wolontariuszy do pracy w mieleckim DPS-ie, to my nie szukaliśmy wolontariuszy z własnej inicjatywy czy z własnej potrzeby, bo wtedy nie było żadnego zagrożenia jeśli chodzi o obsadę personelu - tłumaczy wicestarosta Bryła.


- Z wydziału polityki społecznej wojewody podkarpackiego otrzymaliśmy pismo, aby stworzyć listę pracowników, którzy mogliby być oddelegowani w trybie administracyjnym lub wolontariuszy do pracy w DPS-ie, gdyby taka potrzeba zaszła. Dlatego ogłosiliśmy taki apel. Zgłosiły się 3 lub 4 osoby, z tego jedna nie spełniała podstawowego warunku pełnoletności i właściwie nie korzystaliśmy z ich pomocy. Natomiast do wojewody w terminie, w którym było podane, taka lista została przekazana - dodał wicestarosta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (20)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -0

  Seba

  Robimy testy??????Panie Bryła...jakie robimy...DPS wszystkie testy mieszkańcom i pracowników robił z własnych pieniążków ,które uzyskał z Grandy...więc jakie robimy

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Obywatel

  Czytając ten artykowl zastanawiam się jak można tak kłamać...Skąd pan Bryła ma takie nieprawdziwe wiadomości wyssane z palca ,nie ma pojęcia jaka sytuacja jest w DPS,niebylo niewidzial,nie zainteresował się ,a teraz straszy ludzi,rodziny mieszkańców ogniskiem choroby którego nie ma...to personel pod wodzą p.Dyrektor zasługuje na uznanie,bo tylko on... Rozwiń

 • rok temu | ocena +11 / -0

  Pracownica dps

  Panie Bryła zapraszam na 12 godzinny wolontariat w DPS-ie, w pełnym ubraniu. A My pracownicy przejdziemy na pracę zdalną! Po takim dyżurze przedstawi Pan swoją opinię i zobaczy co znaczy prawdziwa praca. Nawet nie zdaje sobie Pan sprawy ile każdy z nas poświęca swojego zdrowia, zostawiamy Rodziny w domu i nie wiemy czy wrócimy z dyżuru. Ale skąd Pa... Rozwiń

 • rok temu | ocena +8 / -0

  Pracownica

  Panie Bryła zapraszam na 12 godzinny wolontariat w DPS-ie, w pełnym ubraniu. A My pracownicy przejdziemy na pracę zdalną! Po takim dyżurze przedstawi Pan swoją opinię i zobaczy co znaczy prawdziwa praca. Nawet nie zdaje sobie Pan sprawy ile każdy z nas poświęca swojego zdrowia, zostawiamy Rodziny w domu i nie wiemy czy wrócimy z dyżuru. Ale skąd Pa... Rozwiń

 • rok temu | ocena +7 / -0

  Obywatel

  Zastanawia mnie skąd pan wziął te brednie. Wydawałoby się że wypowiadając się trzeba choć minimum wiedzieć co się dzieje W placowce. Wzbudza pan strach, DEZORIENTACJĘ w mieście jest Pan po prostu niewiarygodny. A może wreszcie zainteresowałby się Pan w sytuacji. Bo zastanawiające jest ze pracownicy musieli dorabiać gdzie indziej żeby utrzymać rodz... Rozwiń

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Obywatel

  Trzeba ważyć słowa zanim się je wypowie, bo naraża się na obnazenie. Wypowiada się Pan zupełnie nie mając żadnej wiedzy. Lepiej zastanówcie się tam na "gorze" - nie mylcie "góry" z boskością, dlaczego wykwalifikowana kadra odchodzi i człowiek musiał często podejmować inną pracę żeby utrzymać rodzinę. Niebawem będą przyjmowani ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +5 / -0

  Xxx

  Jaki włodarz taka wiedza???

 • rok temu | ocena +7 / -0

  Odar A

  Szanowny Panie Bryła dzieci do klasówki są lepiej przygotowane niż pan do wywiadu?. Odemnie dostaje pan dzisiaj dwójkę z wiadomości. Zostawiam pana w kozie: 4 godz. w dps-e - pozwolą panu poszukać u źródła, zaktualizować nieaktualne notatki?.Widzimy się na egzaminie poprawkowym?. Życzę powodzenia i zdrowia w nadmiarze.

 • rok temu | ocena +8 / -0

  Opiekunka

  Panie Bryła może w ramach pracy zdalnej przyśle Pan swoich podwładnych do pracy na wolontariat u nas w DPS- ie? Ubierzemy wszystkich tak jak my pracujemy i niech Nam pomagają. Pana również zapraszam. Potem siądziemy i pogadamy ?

 • rok temu | ocena +12 / -0

  Opiekun Medyczny

  Mam nadzieję panie Bryła, że Pan Bóg uchroni Pana przed obróceniem się tych słów, wypowiedzianych przez Pana, przeciwko Panu.

 • rok temu | ocena +18 / -0

  Wolontariusz

  Szok wielki dla wszystkich pracowników DPS poprostu bez komentarza proszę się z tym przespać panie Bryła .

 • rok temu | ocena +19 / -1

  Pracownik

  Panie Bryło, jako pracownik DPSu serdecznie Pana zapraszam na 12-godzinny wolontariat. Po tych 12 godzinach może Pan wyrażać swoje zdanie na temat pracowników. Wszystkiego najlepszego w przeddzień Święta Pracownika Socjalnego

 • rok temu | ocena +14 / -0

  xyz

  czy to takie trudne zainteresować się placówką podlegającą i udzielać bliskie bieżącej sytuacji informacje. już nawet nie z dokładnością co do dnia ale żeby być aż tak niezorientowanym, jak my postronni mamy zaufać włodarzom już nie wspomnę o konsekwencjach takiego spojrzenia na pandemię . Zaczynam rozumieć skąd ta sytuacja w szpitalu.

 • rok temu | ocena +13 / -0

  nie nie nie

  Wiertunte kłastwa, Bryła, przestań łżeć

 • rok temu | ocena +13 / -0

  były uczeń

  Bryła! Ty, schowaj się !!! byłeś Ty w dpsie? Spytałeś się jaka sytuacja? To czemu pi.tolisz 3 po 3? weż się chłopie za uczciwą robotę. 

 • rok temu | ocena +25 / -2

  Odwiedzający

  Pracownicy mają rację. Cała załoga z dyrektorką na czele toczyła i toczy nierówną walkę z chorobą. Nie wiem, czy jest w Polsce DPS, w którym nie byłoby zachorowań. Z tego co wiem pracownicy od samego początku zaprzestali pracy w innych placówkach.. Panie umawiały się na wspólne dojazdy samochodami do pracy by nie korzystać ze środków komunikacji mi... Rozwiń

 • rok temu | ocena +24 / -0

  Mieszkaniec

  Jako dwudziestoparoletni mieszkaniec Mielca, osobiscie wątpie juz w TO Społeczeństwo, ktore umie tylko krytykowac i oczerniać innych ludzi. Osobiscie uważam, że takie wypowiedzi jakie wyraził p.Brylo powinny wogule nie byc brane pod uwagę. Jako wicestarosta, osoba, odpowiedzialna za DPS Mielecki powinien stanąć 'murem" za czałym presonelem ( k... Rozwiń

 • rok temu | ocena +36 / -0

  Pracownicy

  My jako pracownicy DPS jesteśmy oburzeni wypowiedzią Pana Bryły i i oczekujemy sprostowania do artykułu. Nic nam nie wiadomo o kolejnych zakażeniach, nikt z nas nie pracuje w innym miejscu pracy. Nikt z nas świadomie nie naraża mieszkańców. Dziękujemy za tak wspaniały prezent w przeddzień Naszego święta Praciwnika Socjalnego.

  • rok temu | ocena +3 / -0

   Naj

   A pan bryła jak zawsze nie przyzna się do błędu nie pomoże to niech nie przeszkadza. Do widzenia.

 • rok temu | ocena +29 / -0

  Pracownicy

  My jako pracownicy DPS jesteśmy oburzeni wypowiedzią Pana Bryły i i oczekujemy sprostowania do artykułu. Nic nam nie wiadomo o kolejnych zakażeniach, nikt z nas nie pracuje w innym miejscu pracy. Nikt z nas świadomie nie naraża mieszkańców. Dziękujemy za tak wspaniały prezent w przeddzień Naszego święta Praciwnika Socjalnego.