Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, po których spływa solanka zawierająca cenne mikroelementy. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu.
Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc podobny do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich spacerów. Eksperci wskazują, że godzinny pobyt w pobliżu tężni solankowej pozwala na przyswojenie takiej samej dawki jodu, jak w trakcie trzech dni spędzonych nad morzem.
W ostatnich latach tężnie solankowe powstają w największych polskich miastach zmieniając otoczenie osiedli na bardziej przyjazne. Tężnie doskonale orzeźwiają w upalne dni, poprawiają nastrój, relaksują, koją nerwy, służą w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego, alergii i wielu innych.
Stanowią też atrakcyjne miejsca spotkań i integracji mieszkańców. W dobie zanieczyszczenia powietrza, smogu i wielu chorób cywilizacyjnych takie miejsca w przestrzeni publicznej są na wagę złota, dlatego nie dziwi fakt, że tam gdzie już powstały są bardzo często oblegane przez mieszkańców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.