Reklama

W Mielcu możesz zrobić test na koronawirusa

Opublikowano: pt, 19 cze 2020 09:59
Autor:

W Mielcu możesz zrobić test na koronawirusa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Laboratorium Mikrobiologiczne w Szpitalu Specjalistycznym oferuje test w kierunku wirusa SARS-CoV-2. To ilościowe oznaczenie poziomu p-ciał IgG w surowicy

- Uważasz, że mogłeś mieć kontakt z koronawirusem i chcesz to sprawdzić? - 

Od 22 czerwca można będzie wykonać test w Mielcu, w szpitalnym laboratorium. Badanie wykrywa przeciwciała IgG, które pojawiają się około 14-30 dni od zakażenia. Ich obecność wstępnie potwierdza kontakt z tym wirusem, oczywiście także u osoby, która przeszła zakażenie bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. Badanie poziomu przeciwciał IgG można stosować jako weryfikację osób szczególnie narażonych na zakażenie SARS-COV-2, np. - oprócz personelu medycznego - także pracowników sklepów, czy aptek.


- Warto zdawać sobie sprawę, iż dysponujemy jeszcze niepełną wiedzą na temat odpowiedzi immunologicznej człowieka w trakcie i po przechorowaniu COVID-19. Z dotychczasowych badań nie wiadomo jeszcze np. jak długo przeciwciała IgG pozostają w organizmie – wyjaśnia Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim szpitalu.

Według producenta, test (z krwi) ma czułość 97%.i swoistość 98%. Czułość i swoistość testu powyżej 90% teoretycznie warunkuje jego wysoką wiarygodność.


- Wynik dodatni testu serologicznego jest więc istotną wskazówką, ale nie pozwala na jednoznaczne potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 ani na wnioskowanie o jego fazie. W związku z powyższym dodatni wynik testu przeciwciał IgG wymaga weryfikacji badaniami molekularnymi – PCR – podkreśla Małgorzata Błażejowska.


Wynik ujemny także może być niejednoznaczny, ponieważ osoba mogła nie mieć kontaktu z koronawirusem albo mogła mieć kontakt lecz materiał do badań został pobrany w okresie „okienka serologicznego”, gdy przeciwciała się dopiero tworzą, lub też są osoby nie wytwarzające przeciwciał (np. w immunosupresji).


- Oferowany przez nas test ilościowo wykrywa przeciwciała IgG skierowane przeciwko SARS-CoV-2 w oparciu o 2 antygeny rekombinowane S1 i S2. Badanie jest metodą chemiluminescencji – mówi kierownik Laboratorium.

 

Badanie wykonuje się z krwi, nie trzeba być na czczo. Aby wykonać test należy zgłosić się do Laboratorium w głównym budynku Szpitala od poniedziałku do piątku od 7.00 do 14.00. Cena testu w naszym szpitalu: 70 zł

PRZECZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.