Reklama

W Borowej trwa sprzedaż węgla w preferencyjnej cenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 22 listopada mieszkańcy gminy Borowa mogą kupić węgiel w preferencyjnej cenie. Pierwsza dostawa z polskiej kopalni trafiła do składu węgla w Borowej. Urząd gminy nadal przyjmuje wnioski na zakup paliwa stałego.

3 listopada 2022 r. weszła w życie tzw. ustawa węglowa. Umożliwiła ona mieszkańcom samorządów, które przystąpiły do programu, zakup węgla po cenie nie wyższej niż dwa tysiące złotych za tonę. Gmina Borowa przystąpiła do tego programu rządowego i  od 7 listopada urząd przyjmował odpowiednie wnioski.  

17 listopada gmina podpisała umowę z TAURON Wydobycie Spółka Akcyjna - Zakład Górniczy Sobieski na zakup preferencyjny paliwa stałego. Gminie udało się wypracować bardzo korzystne warunki: węgiel będzie pochodził z polskiej kopalni i sprzedawany mieszkańcom w cenie 1 760,00 zł brutto za tonę.

 Już od wtorku, 22 listopada, mieszkańcy gminy Borowa mogą kupić węgiel.  Zakład Górniczy Sobieski dostarczył do gminy węgiel kamienny orzech, ekogroszek, groszek i miał. Dystrybucją paliwa stałego na terenie gminy zajmie się skład węgla w Borowej - NAUTILE POLSKA Robert Kwiatkowski.

- Sprzedaż odbywa się na zasadach przedpłaty. Pracownik urzędu gminy skontaktuje się z państwem telefonicznie i poda niezbędne informacje do dokonania płatności. Kontakt odbywać się będzie zgodnie z kolejnością złożonych wniosków - przekazuje urząd gminy.

 Należy pamiętać, aby wysokość wpłaty zgodna byłą ze złożonym wnioskiem:

  • za 0,5 tony: 880,00 zł,
  • za 1 tonę: 1 760,00 zł,
  • za 1,5 tony: 2 640,00 zł.
Dostawa węgla ze składu w Borowej do poszczególnych gospodarstw domowych na terenie całej gminy Borowa to koszt jedynie 10,00 zł brutto. Istnieje oczywiście możliwość odbioru węgla ze składu w Borowej we własnym zakresie.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że w pierwszej transzy, tj. do 31 grudnia 2022 r., można na zasadach preferencyjnych zakupić maksymalnie 1,5 tony opału. W kolejnej transzy w roku 2023 na podobnych zasadach  będzie można nabyć kolejne 1,5 tony węgla do 30.04.2023 r. Limit niewykorzystany w tym roku nie przechodzi na rok następny.

Urząd Gminy Borowa nadal przyjmuje wnioski na zakup preferencyjny paliwa stałego. Węgiel od samorządu mogą kupić osoby uprawnione do dodatku węglowego.

W czwartek, 24 listopada lokalny skład węgla odwiedzili poseł Fryderyk Kapinos oraz wójt gminy Borowa Stanisław Mieszkowski. 

- Sytuacja związana z wojną na Ukrainie doprowadziła do dużych utrudnień na rynku węgla. Rząd Prawa i Sprawiedliwości odważnie stawia czoła wyzwaniom ostatnich miesięcy. Ustawy dotyczące dodatku węglowego czy też zaangażowania samorządów w dystrybucję węgla jasno pokazują, że rząd chroni gospodarstwa domowe przed skutkami drastycznego wzrostu cen tego surowca – powiedział poseł Fryderyk Kapinos. – Bardzo dobrze, że samorząd gminy Borowa wykazał się odpowiedzialną postawą i skutecznie włączył się w dystrybucję węgla dla mieszkańców tej gminy – dodał poseł.

- Myślimy, że cały proces dystrybucji węgla do poszczególnych gospodarstw na terenie gminy Borowa uda nam się bezpiecznie zakończyć za dwa, trzy tygodnie, a na pewno przed świętami jeśli nie pojawią się okoliczności, których wcześniej nie mogliśmy przewidzieć jak na przykład przestój na kopalni bądź zmniejszenie tempa dostaw w wyniku ograniczenia sprzedaży Ale nie myślimy o czarnych scenariuszach zakładamy tylko pozytywne. Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować panu posłowi Fryderykowi Kapinosowi za  zaangażowanie i zainteresowanie na wczesnym etapie jak najszybszego zawarcia umowy ze spółką Tauron Wydobycie SA – informuje wójt Stanisław Mieszkowski. - Dziękuję również wszystkim naszym mieszkańcom gminy Borowa za szybko złożone deklaracje, które pozwoliły nam z dużym wyprzedzeniem podjąć decyzję co do ilości zamówionego węgla w kopalni w Jaworznie-Zakład Górniczy Sobieski – dodaje.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy