Reklama

[VIDEO] Zakończyło się dwudniowe Forum Europa-Ukraina

Opublikowano:
Autor:

[VIDEO] Zakończyło się dwudniowe Forum Europa-Ukraina - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, ponad tysiąc uczestników, w tym korespondentów mediów zagranicznych, 120 wystawców z pięciu państw i niezliczone rozmowy biznesowe – tak w skrócie można podsumować XII Forum Europa-Ukraina i I Forum Polska-Słowacja, które odbyły się w G2A Arena w Jasionce.

Forum Europa-Ukraina zakończyła sesja plenarna i Gala Wręczenia Nagród. Gościem specjalnym sesji plenarnej poświęconej wyzwaniom politycznym i gospodarczym stojącym przed Europą Środkowo-Wschodnią, był Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu RP, a także Borys Tarasiuk, były szef ukraińskiego MSZ, a obecnie poseł Rady Najwyższej Ukrainy. Głos w dyskusji zabrała również Margareta Cederfelt, posłanka ze Szwecji oraz Gordana Comic z serbskiego parlamentu oraz Martin Fedor poseł słowackiego parlamentu.

Marszałek sejmu RP Marek Kuchciński mówił podczas debaty o atutach Europy Środkowej i zagrożeniach dla krajów tej części kontynentu. Podkreślał, że kluczem do sukcesu jest współdziałanie. Odniósł się także do sytuacji w UE:

- Unia Europejska przechodzi obecnie licznie kryzysy: Brexit, kryzys finansowy, kryzys związany z nieumiejętnością poradzenie sobie z polityką migracyjną. Unia wydaje się, że kieruje swoją uwagę na podział, na tworzenie różnych kręgów. Uważam, że to jest błąd i ta perspektywa doprowadzi do kolejnych podziałów – diagnozował marszałek Kuchciński.

Jednocześnie dawał przykłady współpracy w obrębie Grupy Wyszehradzkiej, która powinna cechować Unię Europejską. Dodał, że UE powinna też bardziej zadbać o bezpieczeństwo na terenie całej Europy, stawiając za przykład konieczność rozwiązania sytuacji na Ukrainie.

Borys Tarasiuk, poseł Rady Najwyższej Ukrainy zauważył, że ze wszystkich państw Europy tego regionu największe wyzwania stoją przed Ukrainą.  

- Jesteśmy jedynym krajem, który przeciwstawia się drugiej potędze świata. Dziękujemy państwom UE za wsparcie moralne, ale potrzebujemy wsparcia finansowanego i militarnego. Otrzymaliśmy wsparcie od NATO, ale to ciągle za mało - mówił. 

O potrzebie pomocy Ukrainie mówiła też przedstawicielka szwedzkiego parlamentu Margareta Cederfelt, która powiedziała, że Ukraina jest bardzo ważna dla UE. Wskazała, że nie tylko militarna agresja jest problemem, ale również fake newsy generowane przez rosyjskie media. 

Wieczorem, podczas uroczystej gali wręczono nagrody najlepszym startupom oraz najładniejszym stoiskom Targów Wschodnich. Zwycięzców wybierało eksperckie jury oraz goście konferencji.

Nagroda za najładniejsze stoisko powędrowała do Tłoczni Maurer. Wręczył ją marszałek Władysław Ortyl, zaś wyróżnienia otrzymały: Tarnopolska Obwodowa Administracja, Spółdzielnia Socjalna Estro i Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

W konkursie na najlepszy start-up decyzją publiczności nagrodzona została firma Createc, działająca w obszarze wysokich technologii, zaś decyzją kapituły - firma InMotionLabs.

Przyznano także nagrodę w ramach Forum polska-Słowacja. Otrzymała ją Magda Vasaryova, słowacka aktorka, dyplomatka, polityk.

W tym roku po raz pierwszy odbyło się też Forum Polska-Słowacja. Udział w nim wzięli między innymi przedstawiciele samorządów województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego oraz ich odpowiednicy po stronie słowackiej – z Kraju Preszowskiego i Żylińskiego.

Podczas Forum słowackiego marszałek Władysław Ortyl spotkał się z Ambasadorem Republiki Słowackiej Dusanem Kristofikiem. Po południu odbyło się też spotkanie marszałka Ortyla i marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego z całą delegacją słowacką, w czasie którego rozmawiano o wzajemnej współpracy.

Podczas polsko-słowackiego forum odbyło się też spotkanie młodych liderów Polski i Słowacji. W gronie studentów, parlamentarzystów, działaczy organizacji pozarządowych rozmawiano o roli i znaczeniu młodego pokolenia w życiu publicznym. W trakcie dyskusji panelowej podejmowano zagadnienia aktywności młodych w sferze publicznej w tym również próbę odpowiedzi na pytanie, jak zainteresować młodych polityką i aktywnością społeczną. Rozmawiano również o znaczeniu młodych w budowaniu pozytywnych relacji między Polską i Słowacją.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE