reklama

Vademecum i wiedza. Szersze horyzonty rozwoju dla KGW Powiatu Mieleckiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

Vademecum i wiedza. Szersze horyzonty rozwoju dla KGW  Powiatu Mieleckiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

Vademecum Kół Gospodyń. | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości28 lutego w Domu Kultury w Przecławiu odbyło się Vademecum Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Mieleckiego. Spotkanie, na którym osoby do nich należące mogły powiększyć swoją wiedzę o sprawnym funkcjonowaniu kół.
reklama

W piątek 28 lutego o godz. 11:00 rozpoczęło się Vademecum Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy wyszli z odpowiedzią na potrzeby Wiejskich Kół Gospodyń. Podczas spotkania odbyly się prelekcje związane z dofinansowaniem, rozliczeniem i formalnościami towarzyszącymi dotacjom dla kół powiatu mieleckiego.

Do  wykładów zaproszono specjalistów, w tym pracowników Urzędu Skarbowego w Mielcu. Przybliżyli oni możliwości związane z prowadzeniem uproszczonej ewidencji przychodów, obowiązki przechowywania dokumentacji i możliwości kontroli.

W konferencji uczestniczył dyrektor OR ARiMR w Mielcu Błażej Borowiec, wspomniał o roli Kół  w kultywowaniu tradycji regionu. 

- Jako agencja staramy się być solidnym partnerem, na którego zawsze można liczyć. Koła Gospodyń Wiejskich są dla nas szczególne i ważne. Są nieocenione pod względem kultywowania i przekazu tradycji, dbając o nią starają się unowocześniać i wzbogacać te lokalne społeczności co jest bardzo ważne. Dla nas liczy się, z czego również jesteśmy bardzo dumni, że możemy finansować takie działania. KGW zawsze mogą liczyć na agencję, takim dowodem jest także ta konferencja, podczas której mogą dowiedzieć się niezbędnych do funkcjonowania informacji, zadać pytanie i zawsze otrzymają odpowiedź. Agencja udzielając wsparcia realizuje politykę rządu, a w ramach działania obecnego rządu zostały wprowadzone korzystne, sprawiedliwe dla Kół zmiany. Wcześniej pierwsze zarejestrowane koło blokowało rejestracje kolejnego w danej miejscowości, obecnie mogą bez ograniczeń. Ponad 200 Kół zarejestrowanych w tym roku do rejestru, który był do tej pory, mamy prawie 1200 w województwie podkarpackim, a 950 w poprzednim roku. Rok do roku mamy piękny wzrost, to pokazało, że te Koła czekały na taką możliwość, a teraz ona się pojawiła. Zwiększyła się ilość Kół, ilości osób i kwoty dofinansowań w puli. Są to środki publiczne, z których należy się rozliczać, aby zrobić to dobrze i transparentnie chcemy udzielać rad, pomagać i zwiększać ich wiedzę- przekazał Błażej Borowiec Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

reklama

-W każdym biurze powiatowym jest pełnomocnik osoba wyznaczona do kontaktu z KGW, w większości biur jest to zastępca kierownika. Osobą odpowiedzialną w Mielcu jest Hubert Majkutewicz. Ważną informacją, którą musimy dodać jest to, że nie tylko osoby w różnym wieku mogą zapisać się do Kół, ale również panowie. Obalamy mity, że jest to miejsce tylko dla kobiet. Coraz więcej mężczyzn pojawia się w ich składzie Kół z czego bardzo się cieszymy- dodał dyrektor

- To spotkanie mające na celu przedstawienie informacji dotyczących działania Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu mieleckiego. Agendą dzisiejszego spotkania są zasady rejestracji i wprowadzania zmian w rejestrze, kluczowe informacje dotyczące składania sprawozdań z działalności statutowej. Przedstawione również będą zasady rejestracji i opodatkowania działalności KGW w świetle istniejących przepisów. Te informacje przekażą przedstawiciele Urzędu Skarbowego. Podsumujemy rok 2024 i wchodząc w 2025 rok przedstawimy z jakimi zmianami mogą spotkać się organizacje. Końcowy etap spotkania będzie miał cel kontroli, jak koła wywiązały się w swoich działaniach, czy było to zgodnie z wymogami i ustalonymi zasadami. Koła Gospodyń Wiejskich mają przeznaczone dofinansowania w zależności od ilości członków, z tego też muszą się rozliczyć. Dzięki dodatkowemu wsparciu, nawet do 9 tys. złotych mogą zakupić stroje ludowe, organizować wyjazdy plenerowe zwiększające wiedzę i z korzyścią do lepszego funkcjonowania koła- przekazał Wojciech Naprawa Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji w Mielcu.

reklama

Organizatorem konferencji był Podkarpacki Ośrodek  Doradztwa Rolniczego w Boguchwale przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Biuro Powiatowe w Mielcu.

Podczas Vademecum  głos zabrał także Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Rzeszowie  Jan Urban.  Przypomniał o działaniach prowadzonych przez KRUS, rehabilitacjach,  o nowym, cieszącym się dużym zainteresowaniem świadczeniu, tzw. rencie wdowiej. Wskazał również na najważniejsze aspekty działalności Kasy, takie jak ubezpieczenia, wypłata świadczeń pieniężnych oraz prewencja. Zachęcił do współpracy z pracownikami placówki terenowej w Mielcu i zapewnił o pełnym wsparciu oraz doradztwie.

Na konferencji obecny był  również Burmistrz Miasta Przecław Maciej Jemioło, który dziękując za przybycie członkom kół wyraził swoją radość z istnienia takich organizacji wnoszących wartości i niosącym przekaz tradycji kolejnym, młodym pokoleniom.

reklama

Jak każde tego typu spotkanie, także i to rozwiało pytania i  wątpliwości. To potwierdza, że takie wydarzenia są potrzebne i niezbędne.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo