Reklama

Uwaga na niedźwiedzia turystę - rusza w Bieszczady

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na niedźwiedzia turystę - rusza w Bieszczady - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości REGION. Od początku lutego pojawia się coraz więcej informacji o niedźwiedziu, który z terenów Małopolski podąża w kierunku Bieszczad.

- Uwaga, ważne - komisariat policji w Pilźnie otrzymał zgłoszenie dotyczące niedźwiedzia i przekazał prośbę do Urzędu Miejskiego w Pilźnie o rozpowszechnienie informacji i ostrzeżenie mieszkańców. Zwierzę było widziane w zaroślach w pobliżu ulicy Grottgera i Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Prosimy o zachowanie ostrożności i przekazanie informacji do sąsiadów oraz bliskich.

- Apelujemy o postępowanie zgodnie z załączoną procedurą postępowania w przypadku sytuacji konfliktowych powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione. Należy zgłaszać każdy przypadek pojawienia się takiej zwierzyny! – taki komunikat widnieje na stronie Gminy Pilzno.

W ostatnich tygodniach na temat wędrującego niedźwiedzia pojawiło się wiele informacji medialnych. Według Gazety Krakowskiej, zwierzę miało być widziane między innymi na pograniczu miejscowości Jodłówki Wałki, Żdżar, a następnie w okolicy Strzyżowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że był to ten sam niedźwiedź.

Gazeta Krakowska cytuje Krzysztofa Łazowskiego, łowczego okręgowego w Tarnowie, który twierdzi, że niedźwiedź kieruje się w Bieszczady, czyli do miejsca skąd przybył w okolice Tarnowa.

Przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE