Reklama

Urzędy będą oszczędzać prąd i ciepło. Także w naszym powiecie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Urzędy będą oszczędzać prąd i ciepło. Także w naszym powiecie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszyscy poszukują sposobu na oszczędności, w szczególnie w obliczu nadciągającego kryzysu energetycznego. W Starostwie Powiatowym w Mielcu odbyło się już trzecie spotkanie poświęcone temu tematowi.

Grupa Zakupowa Powiatu Mieleckiego, obejmująca gminy powiatu mieleckiego, powiat mielecki oraz ich wszystkie jednostki organizacyjne, otrzymała ofertę na zakup energii w 2023 roku, złożoną przez PGE Obrót S.A, opiewającą na 67,2 mln zł - to o ponad 700% więcej niż w roku bieżącym.

Zgodnie z rekomendacją polskiego rządu administracja rządowa i samorządowa ma poszukiwać oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i cieplnej i od 1 października powinna zmniejszyć zużycie energii o 10%.

29 sierpnia starosta mielecki Stanisław Lonczak powołał Zespół ds. optymalizacji zużycia energii w budynkach stanowiących własność powiatu. Grupę zasilili pracownicy urzędu i dyrektorzy wszystkich podległych mu jednostek. Grupa obradowała dotychczas na trzech spotkaniach, podczas których zaproponowano pierwsze z planowanych do wdrożenia rozwiązań.

Te obejmują m.in.

  • wymianę oświetlenia na LED-owe,
  • montaż czujników ruchu,
  • optymalizację ustawień związanych z ogrzewaniem 
  • ograniczanie go w godzinach popołudniowych, w weekendy i święta.
Dyrektorzy poszczególnych wydziałów oraz jednostek będą też zachęcać swoich pracowników do korzystania z naturalnego światła, a także pilnować wyłączania światła w części korytarzy. Wszystkim przebywającym w budynkach podległych powiatowi przypomina się również o dobrych praktykach związanych z oszczędzaniem energii i wody – jak chociażby konieczności gaszenia światła przy opuszczaniu pomieszczeń, wyłączania komputerów po skończonej pracy czy wyciągania z gniazdek ładowarek od laptopów i telefonów komórkowych po zakończeniu ładowania.

Starosta, wspólnie z prezydentem Mielca oraz burmistrzami i wójtami poszczególnych gmin, zwrócili się z wnioskiem do Rady Ministrów oraz Parlamentarzystów z prośbą o podjęcie skutecznych i szybkich działań ustawodawczych, które ochronią zarówno mieszkańców, jak i samorządy, przed skutkami tak drastycznych zmian.

„Podwyżki cen będą miały wpływ na zwiększenie kosztów funkcjonowania samorządów realizujących usługi komunalne (ścieki, woda, odpady), zadania związane z edukacją (szkoły) oraz kulturą sportem (baseny, hale itp.), co z kolei przełoży się na obciążenie budżetów domowych naszych Mieszkańców. Wzrost cen energii spowoduje także ogromny wzrost skali wydatków bieżących budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które w obecnym stanie prawnym muszą znaleźć finansowanie w dochodach bieżących budżetów” – podkreślono w piśmie. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy