reklama

Urodzinowy BOOM

Opublikowano:
Autor:

Urodzinowy BOOM - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Mielcu od dwóch lat więcej się nas rodzi, niż umiera. To pozytywna sytuacja tym bardziej, że całe Podkarpacie się starzeje. Pod koniec grudnia w naszym województwie mieszkało ok. 1,3 mln osób w tzw. wieku produkcyjnym. Pomimo tak dużej liczby, w całym regionie zwiększa się liczba seniorów. A jak to wygląda w Mielcu?

Jedno jest pewne -  nie starzejemy się. Pod koniec 2016 roku w Mielcu zmarło 510 osób, a urodziło się 602. Rok wcześniej w 2015 roku zanotowano 540 zgonów, a zarejestrowano 582 urodzenia. To nieznaczna, ale jednak pewna tendencja, która powinna cieszyć. W tym roku do chwili obecnej zmarło 180 mielczan - urodziło się 174. Oczywiście to informacje tylko o tych mieszkańcach, którzy są zameldowani w Mielcu na pobyt stały.

Więcej pracujących niż seniorów
W strukturze społecznej Mielca istnieje spora grupa  mieszkańców w wieku produkcyjnym. Dla potrzeb tego artykułu uznaliśmy, że są to osoby w wieku od 40 do 65 lat. Obecnie w Mielcu jest ich niemal 21 tys. Natomiast grupa seniorów (czyli 60 plus) w chwili obecnej  liczy nieco ponad  15 tys. osób.  To odwrotna tendencja, niż ta zaobserwowana na terenie całego województwa, gdzie liczba seniorów znacznie przewyższa liczbę osób w wieku produkcyjnym. Jak podkreślają specjaliści, zwiększająca się liczba seniorów to dowód na to, że ta grupa wiekowa już od wielu lat całkowicie zmieniła styl życia. Współcześni seniorzy prowadzą aktywne życie, trzymają się zdrowej diety i starają się leczyć swoje dolegliwości.  Ludzie ogólnie żyją dłużej, często dożywając 100 roku życia. W Mielcu w ostatnim czasie świętowaliśmy stulecie dwóch osób.  Niestety, niepokojącym zjawiskiem, które dotyka nasze miasto jest to, że w chwili obecnej praktycznie nie ma tutaj młodych osób w wieku 25 - 30 lat. Mieszkańców w tym wieku mamy zaledwie nieco ponad 5,5 tys.  Jakie są tego powody? Wielu młodych wybiera większe ośrodki, bo tam znajdują pracę adekwatną do ich specjalistycznego wykształcenia. Funkcjonuje jeszcze duża grupa młodych, która wyjeżdża do pracy za granicę. To niedobry trend. Młodzi ludzie (absolwenci szkół) są siłą napędową. To oni bardzo często tworzą inicjatywy, które urozmaicają ofertę miast. Podobnie małą grupą jest młodzież w wieku od 16 do 18 lat - w chwili obecnej w Mielcu to 1504 osoby. Mało jest także dzieci w wieku od 6 do 15 lat - to grupa zaledwie 5594 osób. Problem na razie jeszcze nie jest widoczny, ale za kilkanaście lat, kiedy zwiększy się grupa seniorów, może w Mielcu dojść do sytuacji, że zacznie brakować osób, które będą pracować.

Więcej w 18 numerze Korso

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE