Reklama

Uroczystości w Tuszowie Narodowym. Mija 141. rocznica urodzin gen. Sikorskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tuszów Narodowy w powiecie mieleckim, jest miejscowością urodzenia gen. Władysława Sikorskiego. To tutaj co roku 20 maja świętuje się jego urodziny. Jak co roku władze gminy zadbały o małą uroczystość wspomnieniową. W 141. rocznicę urodzin rodaka ziemi tuszowskiej odsłonięto i poświęcony mural upamiętniający jego postać.

W Tuszowie Narodowym uczczono dziś  141 rocznicę urodzin generała Sikorskiego. Świętowanie rozpoczęła Msza Święta w tuszowskim kościele parafialnym w intencji gen. Sikorskiego oraz o błogosławieństwo dla Ojczyzny. Po niej przedstawiciele poszczególnych jednostek złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Sikorskiego, który znajduje się przed domem rodzinnym gen Sikorskiego. 

W 141. rocznicę urodzin generała Władysława Sikorskiego na ścianie budynku szkoły został odsłonięty i poświęcony mural upamiętniający postać gen. Władysława Sikorskiego

Mural odsłonił dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie i Andrzej Głaz, wójt Gminy Tuszów Narodowy. Poświęcenia dokonał ks. Wiesław Konior, proboszcz tutejszej parafii pw. MBBW.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, radni gminy, przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze 82 Dywizji Armii USA, delegacja Jednostki Strzeleckiej im. gen. Władysława Sikorskiego w Mielcu, przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, społeczność szkoły, uczniowie i rodzice mieszkańcy Tuszowa Narodowego oraz poczty sztandarowe.

W uroczystości uczestniczyła delegacja Aeroklubu Tuszowskiego Aviator, a przeloty na tuszowskim niebie wykonali piloci Góreckiego Stowarzyszenia Lotniczego.

Generał Władysława Sikorski urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym. By upamiętnić to wydarzenie rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej ufundował namalowanie muralu z wizerunkiem generała i jego żołnierzy na ścianie budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w jego rodzinnej miejscowości. To już drugie upamiętnienie tej wybitnej postaci, po Hyżnem, gdzie wychowywał i uczęszczał do szkoły w dzieciństwie. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z Urzędem Gminy oraz Centrum Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Tuszowie Narodowym. Dzieło to zostało stworzone w związku z przypadającą w ubiegłym roku 140. rocznicą urodzin generała. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią oficjalne uroczystości zaplanowano obecnie. 

Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka. Ma on w swoim dorobku wiele takich prac właśnie w formie murali lub drwenali, jest laureatem plebiscytu „Nieprzeciętni” i ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także ponad dwadzieścia zbiorowych.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy