reklama
reklama

Uroczyste otwarcie ekspozycji z ciosem mamuta w Domu Kultury w Przecławiu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWraz z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Mielcu, burmistrz Przecławia Renatą Siembab i osobami towarzyszącymi nastąpiło w czwartek 21 marca w Domu Kultury w Przecławiu uroczyste otwarcie ekspozycji z ciosem i zębami mamuta, znaleziskami na terenie Gminy Przecław i powiatu mieleckiego. Na otwarcie przybyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay-Groele w Przecławiu.
reklama

W czwartek 21 marca  o godz. 12 w Domu Kultury w Przecławiu  odbyło się  otwarcie  ekspozycji z ciosem mamuta odnalezionego w okolicach Przecławia. W  uroczystościach  udział wzięła Burmistrz Przecławia Renata Siembab, Jerzy Skrzypczak dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu wraz z  Krzysztofem  Haptasiem kierownikiem muzeum, dyrektor DK w Przecławiu Krzysztof Urbański i uczniowie Szkoły Podstawowej w Przecławiu.

31 lipca 2020 otrzymałem telefon  z Przecławia z prośbą o szybki przyjazd gdyż odkryto bezcenne znalezisko - wspomina dyrektor muzeum  Jerzy Skrzypczak.

Tego dnia przebywający wraz z rodziną nad brzegiem Wisłoki w miejscowości  Błonie koło Przecławia  mieszkaniec gminy Przecław  pan Krzysztof Strzępka będąc na rybach dokonał sensacyjnego odkrycia. Nietypowe znalezisko okazało się być dużym bo około 79 centymetrowym fragmentem ciosu mamuta z okresu plejstocenu, zwanego epoką lodowcową.

reklama

Burmistrz Przecławia Renata Siembab przekazała ten cenny eksponat do zbiorów Muzeum Regionalnego w Mielcu. Po pewnym czasie obiekt poddano profesjonalnej konserwacji.  Zabiegi konserwatoskie ciosu z pełną dokumentacją wykonał Dział Konserwacji i Badań nad Zabytkami Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Na prace te złożyły się zabiegi: dezynfekcji promieniami UV-C, oczyszczanie z zanieczyszczeń powierzchniowych, kilumiesięczne osuszanie w środowisku naturalnym, impregnacja strukturalna osłabionych i spękanych miejsc, stabilizacja obiektu i zabezpieczenie powierzchni werniksem. 

Na obszarze powiatu mieleckiego w okolicach rzeki Wisłoki systematycznie odkrywane są fragmenty szkieletów mamutów, które wyginęły około 10 tys. lat temu. Miejscowa fauna i flora sprzyjała przedstawicielom  trąbowców z rodziny słoniowatych do zasiedlania tych terenów. W zbiorach  Muzeum Historii Regionalnej "Pałacyku Oborskich" w Mielcu znajdują się także inne pozostałości po mamutach m.in.:  potężny fragment kości udowej i kości łopatkowej, jak również zęby trzonowe mamuta  odkopane w Rzochowie w sierpniu 1967 roku. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama