Uzyskiwanie pozwolenia na wycinkę
Zasadniczo, aby usunąć drzewo lub krzew, konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Takie pozwolenie wydawane jest na wniosek posiadacza nieruchomości, przy czym wymagana jest zgoda właściciela tej nieruchomości. Celem tego wymogu jest zapewnienie, że decyzja o usunięciu roślinności jest podejmowana w sposób odpowiedzialny i z należytą uwagą na wpływ na ekosystem.
Optymalny termin wycinki
Warto zaznaczyć, że istnieją określone terminy, w których wycinka drzew jest dozwolona – od 15 października do końca lutego. Ustalenie tego okresu wynika z chęci ochrony okresu lęgowego ptaków. Ponadto, zaleca się sprawdzenie, czy teren nie podlega dodatkowym ograniczeniom, takim jak ochrona krajobrazowa.
Wyjątki od zasady
Istnieją jednak wyjątki od konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę. Dotyczy to sytuacji, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm od ziemi, nie przekracza określonych wartości dla danych gatunków. Przykładowo, dla topoli, wierzby czy klonu obwód ten wynosi do 80 cm, dla kasztanowca czy robinii akacjowej – do 65 cm, a dla pozostałych gatunków – do 50 cm.
Procedura wnioskowania
Przed rozpoczęciem wycinki niezbędne jest załatwienie wszelkich formalności. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od przypadku. Wniosek o zezwolenie na wycinkę składa się w urzędzie miasta lub gminy, dołączając szczegółowe informacje, takie jak dane wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, gatunek drzewa, obwód pnia oraz przyczynę planowanego usunięcia.Procedury i zasady dotyczące wycinki drzew w Polsce są złożone, lecz mają jeden główny cel: ochronę środowiska naturalnego. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe, aby zapewnić zrównoważony rozwój i ochronę naszych zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń. Warto pamiętać, że każde działanie wpływające na środowisko naturalne niesie za sobą odpowiedzialność, a odpowiednie procedury są stworzone, aby wspierać świadome i przemyślane decyzje w zakresie gospodarowania zielenią.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.