Reklama

Uczniowie z Rzemienia w Szwecji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 20 paź 2021 08:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół Szkół CKR w Rzemieniu po raz kolejny realizował europejskie projekty staży zawodowych w ramach programu Erasmus+. Tym razem ponad 100 uczniów z branży rolniczej, weterynaryjnej, żywieniowej i mechanicznej zakończyło z sukcesem praktyki w Szwecji i Grecji.

Wrzesień był ostatnim etapem projektu „szwedzkiego”. Stażyści wyruszyli do zabytkowego  Helsingborga, by zdobyć doświadczenie zawodowe . Nie zawiedli się i czas praktyk był dla nich niezwykle pouczający i ciekawy. Staże odbywali w restauracjach, farmach rolniczych, przedszkolach dla psów i stadninach koni. Zdobyli wiedzę i podszkolili swoje umiejętności zawodowe, co będzie poświadczone międzynarodowym certyfikatem Europass Mobility. 

Uczniowie  Branżowej Szkoły I stopnia w zawodzie mechanik- operator pojazdów i maszyn rolniczych nie tylko mieli możliwość naprawiać, aLE także obsługiwać maszyny rolnicze.

Uczniowie Technikum w zawodzie technik rolnik, którzy praktykowali na farmie ekologicznej, z zainteresowaniem przyglądali się szwedzkim rozwiązaniom, myśląc o możliwościach wykorzystania ich na gruncie polskim.

Technicy weterynarii pracowali przy zwierzętach hodowlanych oraz domowych. Cenne były wykłady i uczestnictwo w badaniach weterynaryjnych w stadninach koni.

Aspekt zawodowy został w pełni zrealizowany, ale staże Erasmusa+ to także bogaty program kulturowy. Uczniowie szkoły mieli niepowtarzalną szansę, żeby zwiedzać zabytkowe miejsca, zobaczyć piękne krajobrazy, poznać kulturę, zwyczaje i życie codzienne w Szwecji.

Podziwiali klify Kullaberg, zabytkowe uniwersyteckie miasto Lund, pamiętający przeszłość skansen Fredriksdal, przepiękny kompleks pałacowo parkowy Sofiero. Wreszcie uczestniczyli w festiwalu żywności lokalnej w Landskronie, wykładach dotyczących zwierząt tropikalnych w ZOO-Tropikariet  a w Malmo podążyli śladami Polonii w Szwecji.

Z tych wszystkich atrakcji pozostały niezapomniane wrażenia i relacje fotograficzne. Dodatkowo uczestnicy staży wzmocnili swoje  kompetencje językowe a także nauczyli się tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowych , uwierzyli w swoje możliwości. O sukcesie projektu mogą również świadczyć  nawiązane kontakty i przyjaźnie z pracodawcami i pracownikami firm.

Jeden z mentorów, Johan Nilsson odwiedził  szkołę w Rzemieniu na specjalne zaproszenie stażystów, którzy pracowali na farmie Rosersbergs grad. Uczniowie pochwalili się swoją szkołą, warsztatami do nauki zawodu oraz swoimi gospodarstwami. W najbliższej przyszłości spodziewane są wizyty innych pracodawców ze Szwecji.

Szkoła w Rzemieniu, dbając o wysoki poziom nauczania wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego kształcenia "mobilnych zawodowców", a takie projekty dają młodzieży szansę rozwoju w wielu aspektach. 

Koordynatorkami projektów były Jadwiga Rej- Ciepły i Beata Zorzycka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.