Reklama

Tygodnik Regionalny KORSO nr 9/2022

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: korso.pl (fot. J. Taran)

Tygodnik Regionalny KORSO nr 9/2022 - Zdjęcie główne

Nowe wydanie Tygodnika KORSO | foto korso.pl (fot. J. Taran)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Svitlana Chernetska jest dziennikarką Radia Ukraina. W 2015 roku gościliśmy Svitlane u nas w KORSO. Mogła poznać charakterystykę nasze pracy. Dziś Svitlana pisze do nas, że "jeśli trzeba będzie umrzeć za Ojczyznę, to jest na to gotowa". Nikt z nas nie spodziewał się, że jeszcze kiedykolwiek dojdzie to tak ogromnego zagrożenia wojennego, jakie teraz wywołała Rosja przez swoją agresję militarną na Ukrainie. Cały świat patrzy na to co dzieje się na Ukrainie. Patrzy także Mielec, który już teraz organizuje pomoc i przyjmuje uchodźców. O czym jeszcze piszemy w KORSO?

Mielczanie zdali wojenny egzamin 

W czwartek, 24 lutego, wstawaliśmy jeszcze nieświadomi tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Ale zapewne na zawsze zapamiętamy, gdzie byliśmy i co robiliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że w Europie - co przecież zdawało się nieprawdopodobne - znów wybuchła wojna.

To się już miało nie powtórzyć

W czwartek, 24 lutego, wstawaliśmy jeszcze nieświadomi tego, co dzieje się za naszą zachodnią granicą. Ale zapewne na zawsze zapamiętamy, gdzie byliśmy i co robiliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że w Europie - co przecież zdawało się nieprawdopodobne - znów wybuchła wojna.

Sześć osób rannych w wypadku na mieleckiej obwodnicy

Sześć osób zostało rannych w sobotnim wypadku w Tuszowie Narodowym w powiecie mieleckim. Jedną z osób, która pomagała rannym, był funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Policjant razem z innymi świadkami wydobył ze zniszczonego, płonącego samochodu trzy osoby.

4 lata temu odszedł prezydent 

W środę, 28 lutego 2018 roku przed południem, w swoim domu, w otoczeniu najbliższych zmarł prezydent Mielca Daniel Kozdęba. Zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 41 lat. Mijają 3 lata od tej śmierci. Poniżej wspomnienie o prezydencie Danielu Kozdębie.

Kierowcy, myślcie o innych

Nasza czytelniczka poruszająca się na wózku inwalidzkim zadzwoniła do redakcji w środę, by poprosić o apel skierowany do mieleckich kierowców. Niektórzy bowiem parkują w sposób, który nie tylko irytuje, ale i utrudnia życie innym.

Śmieci czekają na stanowisko

W ubiegły czwartek, 23 lutego, obradowali radni Rady Miasta Mielec. Jednym z głównych tematów sesji miała być uchwała wprowadzająca podwyżki za odbiór śmieci w mieście. Radni zadecydowali, że punkt ten nie znajdzie się jednak w programie sesji. Radni Prawa i Sprawiedliwości, a także ruchu Szymona Hołowni skrytykowali propozycje podwyżek.

Cmentarz będzie powiększony

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Mielcu radni decydowali o uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego cmentarza komunalnego w Mielcu. Chodzi o poszerzenie istniejącej nekropolii.

Mieszkańcy powiatu pokazali wielkie serca

W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Mielcu została zorganizowana akcja przyjęcia darów dla uchodźców przez urząd miasta oraz Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego. Mielczanie z ogromnym sercem odpowiedzieli na apel prezydenta Mielca i z entuzjazmem przynosili dary do miejsca zbiórki.

Zapiski z Kijowa

Jak udało się nam ustalić, większość osób duchownych pracujących w Ukrainie w ramach misji Kościoła katolickiego postanowiła zostać na placówkach i pomagać wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują. Udało się nam nawiązać kontakt z o. Jakubem Gonciarzem OP, polskim dominikaninem, który wspólnie z innymi zakonnikami przebywa w klasztorze w ścisłym centrum Kijowa.

Głos z Ukrainy: Jeśli będę musiała umrzeć za swój kraj, to umrę

Svitlana Chernetska jest dziennikarką Radia Ukraina. W 2015 roku odwiedziła Mielec i naszą redakcję, żeby poznać pracę polskich dziennikarzy. Wtedy właśnie nawiązaliśmy kontakt i od czasu do czasu wymienialiśmy korespondencję. Jednak nikt nie sądził, że 2022 rok przyniesie wojnę i będziemy prowadzić korespondencję... wojenną. Co o tym wszystkim sądzą Ukraińcy? Rozmawia Szymon Burek.

Post zastępuje karnawał

Po środzie popielcowej, zwanej dawniej wstępną, czas kończyć karnawałowe zabawy i przygotować się do Wielkiego Postu, którego symbolem był żur – tradycyjna postna potrawa. Ale zwyczajów związanych z momentem zakończenia karnawału i początkiem postu było niegdyś znacznie więcej.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy