Reklama

Tygodnik Regionalny KORSO nr 26/2020

Opublikowano:
Autor:

Tygodnik Regionalny KORSO nr 26/2020 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsza tura wyborów prezydenckich już za nami. Zgodnie z przewidywaniami w drugiej, decydującej rozgrywce spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Powiat mielecki zdecydowaną większością poparł dotychczas urzędującego prezydenta. W niektórych gminach kolejność pozostałych kandydatów nie była taka jak w kraju. Sprawdźcie szczegółowe wyniki z każdego zakątka naszego powiatu.

 

Duda i Trzaskowski w II turze
Pierwsza tura wyborów prezydenckich już za nami. Zgodnie z przewidywaniami w drugiej, decydującej rozgrywce spotkają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Powiat mielecki zdecydowaną większością poparł dotychczas urzędującego prezydenta. W niektórych gminach kolejność pozostałych kandydatów nie była taka jak w kraju. Sprawdźcie szczegółowe wyniki z każdego zakątka naszego powiatu.

 

Odszedł Jan Ziobroń
Zmarł Jan Ziobroń, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki.

 

Lokalne samorządy z rządową kasą
Starostwo otrzyma blisko 5 milionów złotych wsparcia z Funduszu Inwestycji Samorządowych, a miasto Mielec blisko 15 mln złotych. W sumie na poszczególne gminy powiatu mieleckiego rząd przeznaczy ponad 30 milionów złotych. W czwartek, 26 czerwca, specjalne promesy poszczególnym gminom przekazał poseł PiS Fryderyk Kapinos.

 

Tarcze się kończą, co dalej?
Prawie 90 mld zł różnego rodzaju wsparcia trafiło do tej pory do polskich firm poprzez tak zwane tarcze antykryzysowe, tarczę finansową i tarcze pomocowe Banku Gospodarstwa Krajowego. Kwota imponująca. Polski rząd okazał się jednym z najhojniejszych wśród krajów Europy. Czy oznacza to jednak, że pomoc trafiła do zainteresowanych pomocą przedsiębiorców i wszyscy są zadowoleni. I tu nie ma już jednoznacznej odpowiedzi. Jak pokazują badania Business Centre Club z końca maja, sami przedsiębiorcy oceniają pomoc rządu dosyć surowo. 32 proc. uważa ją za wystarczającą, ale 68 proc. ma inne zdanie i ocenia ją negatywnie. Poza tym tarcze się kończą i wielu przedsiębiorców pyta – co dalej?

 

Nawałnice spustoszyły Podkarpacie
W ubiegłym roku to powiat mielecki przeżywał katastrofalną powódź. W ostatni weekend niemal całe Podkarpacie nawiedzały gwałtowne burze i nawałnice, prowadząc do krótkotrwałych powodzi, podtopień, zerwania mostów, podmycia dróg i ogromnych strat. Tylko w ciągu doby z soboty na niedzielę podkarpaccy strażacy interweniowali 1122 razy.

 

Droga S19 przybliży nas do Warszawy
Na pięciu z sześciu podkarpackich odcinków drogi ekspresowej S19 trwają roboty budowlane w terenie. Ponadto niedawno wybrano najkorzystniejszą ofertę na zaprojektowanie i budowę 10,3 km odcinka S19, pomiędzy węzłami Rzeszów Południe a Babica. Dzięki tej inwestycji w 2022 roku mieszkańcy województwa podkarpackiego, w tym Mielca i powiatu mieleckiego, będą mieli o wiele wygodniejsze i szybsze połączenie z Warszawą, a po części również z Bieszczadami.

 

Ossolińscy – współwłaściciele Mielca
Kiedy czołowi przedstawiciele rodu Mieleckich, herbu Gryf, schodzili z polskiej areny politycznej, coraz śmielej wchodzili nań Ossolińscy. Wywodzili się z możnego rodu Toporczyków, a ich przodek Nawoj z Tenczyna był kasztelanem krakowskim i wielkim marszałkiem koronnym. Syn Nawoja – Jan "Owca" (kasztelan wiślicki, zmarł w 1396 r.) utworzył linię Toporczyków z Ossolina i odtąd można pisać o rodzinie Ossolińskich.

 

Stal mogła wygrać jeszcze wyżej
PGE Stal Mielec przełamała się po porażce z GKS-em Bełchatów i w ostatnią sobotę w bardzo dobrym stylu pokonała Radomiaka Radom. Wynik końcowy 2:0 jest trochę mylący, bo nasza drużyna mogła wygrać dużo wyżej.

 

Nowe parafie księży wikariuszy
23 czerwca 74 księży wikariuszy z rąk biskupa Andrzeja Jeża otrzymało posłanie na swoje nowe parafie.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE