Reklama

Tygodnik Regionalny KORSO nr 11/2022

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: korso

Tygodnik Regionalny KORSO nr 11/2022 - Zdjęcie główne

Najnowsze wydanie Tygodnika KORSO | foto korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najnowsze papierowe wydanie KORSO jest już w sprzedaży. Tym razem dużo piszemy o ważnej postaci historycznej i naukowcu, który doprowadził rewolucji światowej w dziedzinie oświetlenia i nauki związanej z rafinerią. Tą osobą był Ignacy Łukasiewicz, który pochodził z miejscowości Zaduszniki z gminy Padew Narodowa. O czym jeszcze piszemy?

Powiat mielecki oświetlił świat 

W gminie Padew Narodowa 8 marca został oficjalnie zainaugurowany Rok Ignacego Łukasiewicza. W odsłonięciu tablicy upamiętniającej 200. rocznicę narodzin tego genialnego wynalazcy udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, naukowcy i mieszkańcy powiatu mieleckiego. W Padwi Narodowej powstaje też Centrum Wiedzy na temat Ignacego Łukasiewicza.

Startuje plebiscyt "Mielczanin Roku" 

Po raz kolejny rozpoczynamy nasz plebiscyt, w którym wybierać będziemy osobę w sposób wybitny zasłużoną dla Mielca lub powiatu mieleckiego. Zwycięzca naszego plebiscytu zostanie uhonorowany Skałką Korso.

Zamach na szkoły

Mieleccy policjanci interweniowali w piątek, 11 marca, rano, w kilku placówkach oświatowych. To nie pierwszy raz, gdy taka sytuacja ma miejsce w czasie pisania egzaminu maturalnego czy testu diagnostycznego.

Wypadek w pracy przekreślił jego plany

Kamil w lipcu 2022 skończy 27 lat. Jest kochanym mężem i ojcem 4-miesięcznego Szymonka. 22 lutego kilka minut po godzinie 11.00 rodzina Kamila otrzymała telefon, że chłopak uległ wypadkowi w pracy, doznał urazu płuc, złamania żeber. Ponadto doznał złamania kręgu odcinka lędźwiowego kręgosłupa i uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Odsłonięto tablicę ku czci ofiar akcji "Reinhardt"

9 marca w Mielcu odsłonięto tablicę pamiątkową, która upamiętnia mieszkańców Mielca, ofiar niemieckiej akcji "Reinhardt". IPN Rzeszów podjął inicjatywę wspólnie z władzami Mielca i mieszkańcami miasta. Tablicę odsłonięto na ścianie kamienicy "Łojczykówka", tuż obok rynku, który był "świadkiem" tragicznych wydarzeń rozgrywających się 80 lat temu.

PZL Mielec z pomocą charytatywną dla Ukrainy

W obliczu kryzysu uchodźczego oraz humanitarnego, w jakim znalazła się ludność Ukrainy, spowodowanego niesprowokowaną agresją militarną Rosji na ten kraj, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, firma Lockheed Martin przekaże 500 tys. złotych na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, by wesprzeć akcję "Na pomoc Ukrainie". Dodatkowo pracownicy PZL angażują się w miejskie akcje pomocowe.

Odpady zielone na cenzurowanym

Planowane podwyżki opłaty za odbiór śmieci poruszyły wielu mielczan. Do tej zmiany na szczęście nie doszło, ale blisko 5-milionowa strata w systemie gospodarowania odpadami jest tak poważna, że muszą nastąpić zmiany. Radni zdecydowali, że największym problemem są odpady zielone. Zaplanowano zmiany w częstotliwości ich odbioru.

Głos z Ukrainy: Nocą śni mi się wojna 

Svitlana Chernetska jest dziennikarką Radia Ukraina. W 2015 roku odwiedziła Mielec i naszą redakcję, żeby poznać pracę polskich dziennikarzy. Wtedy właśnie nawiązaliśmy kontakt i od czasu do czasu wymienialiśmy korespondencję. Jednak nikt nie sądził, że 2022 rok przyniesie wojnę i będziemy prowadzić korespondencję... wojenną. Z Svitlaną rozmawia Szymon Burek.

Jak wygląda Twoja sytuacja w obecnym czasie? Czy jesteś bezpieczna?

 Wydaje mi się, że jestem bezpieczna, ale ostatnio mamy dużo alarmów powietrznych (3-4 dziennie). Dziś alarm lotniczy był o 2:30 w nocy do 7:30 rano. Wzdrygam się na dźwięk syreny, na dźwięk ciężarówki jadącej ulicą w pobliżu mojego domu. Syrena rozbrzmiewa w moich uszach prawie bez przerwy. Nocą śni mi się wojna. Każdej nocy. Ale tak, chyba jestem bezpieczna, bo bomba i rakieta nie spadły jeszcze na moje miasto.

Żal i szczęście. Mielczanie na granicy

Wybuch wojny na Ukrainie był dla wielu z nas szokiem. Konflikt zbrojny tak blisko naszej granicy to coś, z czym młodsza część naszego społeczeństwa jeszcze nigdy się nie zetknęła. Mimo tego wiele osób robi, co może, aby w tym trudnym czasie wspomóc Ukraińców. Również mieszkańcy powiatu mieleckiego czynnie włączają się w różnego rodzaju akcje pomocowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy