Reklama

Tuszów Narodowy jedną z najpiękniejszych miejscowości na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziesięć wiosek województwa podkarpackiego zostało wyróżnionych w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2021”. Wśród nich znalazła się miejscowość Tuszów Narodowy - jedyna z powiatu mieleckiego. Nagrodę odebrał wójt gminy Andrzej Głaz wraz z sołtysem Józefem Świerczkiem.

Uroczysta gala na której przyznano nagrody miała miejsce 29 grudnia w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie. Przyznaną nagrodę za VII miejsce odebrał wójt gminy Andrzej Głaz wraz z sołtysem Józefem Świerczkiem z rąk wicemarszałka Piotra Pilcha. 

CZYTAJ TAKŻE: Czy mieleckie szkoły ponadpodstawowe kształcą pod lokalny rynek pracy?

Podczas oceny zwracano uwagę m.in. na walory estetyczne, krajobrazowe, zabytki, realizowane inwestycje, infrastrukturę społeczna i techniczną oraz inicjatywy lokalne. 

- Jako wójt gminy cieszę się z tego wyróżnienia i gratuluję nagrody oraz społecznej postawy a także troski o swoją miejscowość sołtysowi, radnemu, druhom strażakom, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i wszystkim mieszkańcom - zaznacza  wójt gminy Andrzej Głaz.

 

Tuszów Narodowy (opis sołectwa)

 

Sołectwo Tuszów Narodowy to siedziba gminy, położone jest przy drodze powiatowej, łączącej miejscowość z Mielcem i Tarnobrzegiem. To dawna wieś królewska, która zawdzięcza swoje początki pierwszym udanym próbom kolonizacji w widłach Wisły i dolnego Sanu, ogromnego terenu Puszczy Sandomierskiej. Pierwsze dokumenty o wiosce pochodzą z 1456 roku, potwierdzone w 1470 r. przez Jana Długosza.

Tuszów Narodowy charakteryzuje zwarta zabudowa, domy murowane jednorodzinne, kilka domów dawnej architektury drewnianej z przełomu XIX i XX wieku. Atutem miejscowości jest zabytkowy dom urodzenia generała Sikorskiego – obecnie Centrum Pamięci Generała. Innym obiektem zabytkowym jest kościół z 1904 roku wraz z wyposażeniem, przerobiony z dawnego spichlerza hr. Włodkowej i dawna plebania. 

Centrum Tuszowa Narodowego z lotu ptaka

Wioska leży wśród pól i łąk, w sąsiedztwie lasów i zagajników. Miejscowość jest dobrze skomunikowana z miastem. W wiosce funkcjonuje Zespół Szkolno-Przedszkolny, Gminna Biblioteka Publiczna z Centrum Pamięci gen. Sikorskiego, Ośrodek Zdrowia. Ponadto jest plac zabaw, kort tenisowy, boisko lekkoatletyczne, siłownia plenerowa, dom strażaka ze świetlicą, boisko do piłki nożnej z szatnią i trybunami. Na Placu gen. Sikorskiego oraz obok biblioteki można wypocząć, skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi.

W Tuszowie działa wiele podmiotów gospodarczych, w tym bardzo duże, zatrudniające ponad 100 osób. W 2021 roku uchwalony został przez Radę Gminy Plan zagospodarowania terenu przy obwodnicy na ok 100 ha, z przeznaczeniem na tzw. Strefę Tuszów, tj. park usługowo-przemysłowy.

Na terenie wioski funkcjonuje lądowisko, kilka sklepów, stacja CPN oraz zajazd, z możliwością dostarczenia posiłków na wynos.

W Tuszowie Narodowym zrealizowano wiele zadań z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych, które znacząco wpłynęły na  podniesienie poziomu życia mieszkańców. Zadania sfinansowane ze środków zewnętrznych to m.in.: skanalizowanie wioski, wykonanie centrum rehabilitacyjnego z boiskiem lekkoatletycznych, remont i rozbudowa domu strażaka, budowa kortu tenisowego, remont i rozbudowa domu urodzenia gen. Sikorskiego, termomodernizacja budynków szkoły, urzędu gminy, remont Ośrodka Zdrowia. Miejscowa parafia korzysta od lat ze wsparcia dotacji województwa podkarpackiego, powiatu i gminy na remont zabytkowego kościoła i jego wyposażenia. 

Wielofunkcyjne boisko sportowe, urządzenia do ćwiczeń  i kort tenisowy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Tuszowie Narodowym

Na terenie miejscowości działa aktywnie Stowarzyszenie Awiatyczne im. Bodka Mrozka, zrzeszające pasjonatów lotnictwa. Ważną role pełni Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. gen. Sikorskiego, dbające o pielęgnowanie lokalnej historii i tradycji. Funkcjonuje tu również OSP, należąca do KSRG, dobrze wyposażona, angażująca się w działalność społeczną.  Prężnie działające KGW i Stowarzyszenie Tuszowska Ścieżka organizują różne wiejskie uroczystości. Lokalne organizacje w swych działaniach często korzystają z instrumentów wsparcia.

W Tuszowie w sposób szczególny pielęgnowane jest dziedzictwo historyczno-kulturowe. W stałym kalendarzu uroczystości znajdują obchody świąt narodowych oraz rocznic urodzin i tragicznej śmierci generała, w tym okrągłe rocznice mające zasięg ogólnopolski. Wydarzenia i postaci historyczne upamiętniane są poprzez pomniki i tablice - Golgota Wschodu i Golgota Smoleńska, figura św. Jana Pawła II, tablice z nazwiskami legionistów i  żołnierzy wojny 1920 roku z terenu gminy, pomnik i mural gen. Sikorskiego.

W Centrum Pamięci dokumentowana jest lokalna historia i dziedzictwo kulturowe. To jedyny w Polsce obiekt związany z generałem Sikorskim, który ocalał z wojennej i powojennej pożogi i w którym zgromadzono tak liczne pamiątki, w tym cenne rodzinne zdjęcia, albumy, listy do najbliższych, pisma oraz książki z dedykacjami generała. Przyjeżdża tutaj wiele wycieczek, osób indywidualnych i znamienitych gości, o czym świadczą wpisy w Księgach Pamięci.

Dla dzieci szkół z terenu gminy organizowane są lekcje historii lokalnej, konkursy wiedzy i turnieje oraz inne formy zajęć, mające utrwalać lokalne dziedzictwo historyczno-kulturowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy