Reklama

Triduum Paschalne w mieleckich kościołach

Opublikowano: czw, 9 kwi 2020 07:59
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W kościołach w mszach świętych uczestniczyć może co najwyżej 5 osób. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przeżywać świąt w sposób duchowy. Mieleckie kościoły będą transmitować nabożeństwa i modlitwy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kościół św. Mateusza na Starówce:

Liturgia całego Triduum Paschalnego będzie sprawowana bez udziału wiernych świeckich – w tym względzie nie będzie żadnych wyjątków.

W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 8.00 Ciemna Jutrznia, czyli wspólna Liturgia Godzin.

Wielki Czwartek - dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy. Godzinki o Męce Pańskiej oraz adoracja poprzez media społecznościowe potrwa do godz. 21.00. Z racji panującej epidemii nie udamy się do chorych z Komunią Świętą.

Wielki Piątek - dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Nie sprawuje się Eucharystii. Od godz. 6.00 adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy poprzez media społecznościowe. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie w bazylice o godz. 9.00 i 15.00. Prosimy wszystkich wiernych, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcamy do udziału w Drogach Krzyżowych transmitowanych przez naszą parafię oraz do modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.

Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego i odśpiewane zostaną Gorzkie Żale. Adoracja przy Grobie poprzez media społecznościowe potrwa do godz. 23.00. W ramach tej adoracji rozpocznie się dziewięciodniowa Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Wielka Sobota -  dzień zadumy nad śmiercią Chrystusa. Cały dzień trwać będzie adoracja Pana Jezusa w Grobie poprzez media społecznościowe.

Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów wielkanocnych w kościele. Dlatego zachęcamy, aby skorzystać z materiałów zamieszczonych w mediach elektronicznych i przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego, aby to ojciec czy matka poprowadzili wspólną modlitwę, jednocząc wokół siebie wszystkich domowników i dokonali poświęcenia pokarmów. Liturgia Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych rozpocznie się o godz. 20.00. Wszystkich parafian, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcamy, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia. Na zakończenie Wigilii Paschalnej uruchomimy dzwony przypominające o niezwykłości tej Wielkiej Nocy i odprawimy przygotowany specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa.

Przypominamy, że Kościół w tych dniach udziela Komunii św. wyłącznie podczas celebracji liturgicznych oraz osobom umierającym. Dlatego zapraszamy wszystkich pozostających w domach do komunii duchowej.

Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będą sprawowane według tradycyjnego porządku, i wszystkie będą transmitowane, z tym wyjątkiem, że nie będzie Mszy św. o godz. 8.00.

 

 Kościół Trójcy Przenajświętszej na Smoczce

Wszystkie obrzędy będą się odbywały w kościele bez udziału wiernych.

Ze względu na epidemię nie urządza się w kościele tradycyjnej Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Nie będzie również żadnych wspólnych nabożeństw i adoracji. W Wielki Piątek zamiast nawiedzenia Ciemnicy zachęcamy do odprawienia w domu tzw. Godziny Świętej lub do włączenia się w transmitowaną z naszego kościoła Godzinę Miłosierdzia. Prosimy również, by w Wielki Piątek w każdym domu wyeksponować Krzyż, np. ustawić go na stole, zapalić przy nim świece, może postawić kwiaty... Poprzez oddanie czci Krzyżowi Chrystusa możemy zyskać nawet odpust zupełny. Chciejmy również pamiętać o odprawieniu w Wielki Piątek rodzinnej Drogi Krzyżowej.

W Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów ani wody.

W Wielką Sobotę kościół będzie otwarty od 9.00 do 17.00. Zachowując zasady ostrożności (5 osób w kościele w odległości od siebie co najmniej 2 metry) można będzie oddać cześć Krzyżowi Chrystusa. Nie będzie można jednak ani ucałować Krzyża, ani dotknąć. Jedyną formą uczczenia jest uklęknięcie lub skłon.

Zachęcamy jednak, by adorować Krzyż, który mamy w domu.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godz. 20.00. Procesji rezurekcyjnej nie będzie ani w sobotę, ani w niedzielę. Na zakończenie liturgii w sobotę zabrzmią dzwony, oznajmiając radość Zmartwychwstania Pana Jezusa.

W przyszłą niedzielę uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Msze święte transmitowane w Internecie o godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 14.30.

 

 

Kościół pw. Ducha św. na Borku

W Wielki Czwartek

- O godz. 9.00 Ciemna Jutrznia.

- O godz. 18.00 uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Piątek 

- O godz. 9.00 Ciemna Jutrznia.

- O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca Nowennę przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

  Odmawiać ją będziemy codziennie po wieczornej Eucharystii.

- O godz. 17.00 Drogą Krzyżową rozpocznie się Celebra Męki Pańskiej. Po liturgii wielkopiątkowej odśpiewamy Gorzkie Żale.

- O godz. 20.00 Droga Krzyżowa.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W tym dniu nie ma żadnych dyspens.

W Wielką Sobotę

- Nie będzie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Obrzędu błogosławieństwa powinien dokonać ojciec rodziny.

- Celebracja Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00.

Przypominamy, że nasza świątynia poza czasem sprawowania liturgii pozostaje otwarta. Mamy świadomość tego, że wielu z nas będzie chciało w dniach Świętego Triduum Paschalnego nawiedzić kościół. W trosce o dobro nas wszystkich prosimy o bezwzględne zachowanie przepisu o obecności pięciu osób w świątyni /jest to monitorowane i grożą wysokie kary/.

 

Kościół MBNP na Osiedlu

Wielki Czwartek

Transmisja Ciemnej Jutrzni o 8.00.

Transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o 18.00.

Nie będzie zwyczajowego nawiedzenia "Ciemnicy", jednak prosimy, by w gronie rodzinnym odprawić tzw. "godzinę świętą", łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.

Wielki Piątek

Transmisja Ciemnej Jutrzni o 8.00.

Transmisja Nabożeństwa Drogi Krzyżowej o 15.00.

Transmisja Liturgii Męki Pańskiej o 18.00.

Zachęcamy, by w swoich domach wyeksponować wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację Krzyża.

Obowiązuje post ścisły (osoby w wieku pomiędzy 18. a 60. rokiem życia spożywają tylko trzy posiłki, w tym jeden do syta, ponadto wierni od 14. roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych).

Wielka Sobota

Transmisja Ciemnej Jutrzni o 8.00.

Nie będzie obrzędu błogosławienia pokarmów i wody święconej. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.

Nie będzie również czuwania przy Grobie Pańskim.

Transmisja obrzędów Wigilii Paschalnej o 20.00.

Tych, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcamy, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.

Nie odbędzie się procesja rezurekcyjna.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Transmisja Mszy św. o 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 14.00, 17.00 i 19.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.