Reklama

To największa instalacja fotowoltaiczna w Mielcu i prawdopodobnie na Podkarpaciu

Opublikowano: śr, 2 lut 2022 11:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 1600 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,709 MWp została uruchomiona w Polskich Zakładach Lotniczych, spółce należącej do Lockheed Martin. Dzięki inwestycji własnej, wartej niemal 2,5 mln zł, w ramach korporacyjnego programu GoGreen, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., stały się największym w Mielcu i jednym z największych na Podkarpaciu wytwórców energii z paneli fotowoltaicznych.

Panele zostały zlokalizowane w 3 miejscach firmy – przy budynku administracyjnym, wokół malarni statków powietrznych oraz Centrum Serwisu i Prób w Locie, usytuowanym przy Lotnisku w Mielcu. Łączna powierzchnia przeznaczona pod instalację to 10 600 m2 . Instalacja wyprodukuje około 650 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Większość wytworzonej energii zostanie skonsumowana w bieżącej produkcji, natomiast nadwyżka wyprodukowana w dni wolne oraz święta, kiedy zakład nie pracuje, będzie odsprzedawana do operatora.

- „Inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych na terenie firmy oznacza dla nas kontynuację działań w kierunku osiągania zeroemisyjności, optymalizacji energetycznej firmy oraz redukcji ilości i kosztów zużywanej energii” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL Mielec. „To kolejna nasza inicjatywa potwierdzająca zaangażowanie firmy w ochronę środowiska.” – dodał.

Projekt został w całości zrealizowany ze środków własnych w ramach programu korporacyjnego Go Green. Polskie Zakłady Lotnicze sukcesywnie od kilku lat optymalizują procesy i wdrażają rozwiązania redukujące zużycie energii elektrycznej i poprawę efektywności energetycznej swoich obiektów.  Do tej pory w ramach tych inicjatyw zrealizowane były m. in. projekty termomodernizacji hal produkcyjnych, projekt wymiany oświetlenia na nowoczesne LED, modernizacja sprężarkowni z wymianą sprężarek oraz rozbudowa systemu BMS (z ang. Building Management System) o monitoring zużycia mediów wraz z migracją do nowej platformy. Inwestycje te ukierunkowane są na redukcję węglowych źródeł energii i ograniczanie emisji CO2 do atmosfery.

Inwestycję instalacji fotowoltaicznej rozpoczęto w kwietniu 2021 roku. Pierwszy krok polegał na przygotowaniu dokumentacji projektowej i pozyskaniu wymaganych zezwoleń oraz warunków instalacji. Prace montażowe trwały od sierpnia ubiegłego roku i zakończyły się odbiorami końcowymi inwestycji w grudniu. W styczniu 2022 r. instalacja została uruchomiona.

Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy