Muzyka ludowa nadal rozbrzmiewa. Tak było też na III Powiatowym Konkursie Piosenki "Na Ludowo- Zespołowo" im. Janusza Mejzy w Domu Kultury SCK w Mielcu 14 maja. Już po godzinie 9 można było usłyszeć utwory dane nadal śpiewane przez dużych i małych.
Na koncercie pojawiły się przedszkolaki, szkoły podstawowe, przedstawiciele szkół średnich, a także seniorzy. Grupa z Borowej godnie reprezentowała seniorów dając dowód, że śpiewać można i w każdym wieku.
GRAND PRIX konkursu wywalczyła Gabriela Ciemięga (kat.2, lat 13) z SOKiS w Chorzelowie piosenką "Chcą mnie wydać” (instruktor Bożena Telega Kuźnik).
Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wywalczyli: Gabriela Śliwa z GOK w Borowej piosenką "Oj, zagraj mi muzyko" (instruktor- Katarzyna Drożdżowska ) w kategorii 5- 11 lat, Gabriela Nycek z GOK w Borowej piosenką „Wyszłabym za dziada" (instruktor- Katarzyna Drożdżowska) w kategorii wiekowej 12 -17 lat Maja Zduńska z V Liceum Ogólnokształcące w Mielcu utworem „Matulo moja" (instruktorzy- Maciej Kosztyła, Anna Zduńska).
W kategorii od 18 lat w kategorii duety najlepsi okazali się: Julita Małek i Stanisław Radek z SOKiS w Chorzelowie (instruktor- Bożena Telega).
Konkurs zorganizował Dom Kultury SCK w Mielcu, a jego pomysłodawczynią i koordynatorką była Małgorzata Pazdro instruktor wokalny w Domu Kultury w SCK Mielec.
W jury konkursu zasiadły: Monika Wilczyńska – Latała – instruktor wokalny w Gminnym Ośrodku Kultury w Grochowem, Beata Sudoł-Napieracz- animatorka życia kulturalnego, tancerka, instruktor i choreograf ZPIT Mali Rzeszowiacy, Laura Pazdro - chórzystka Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. J. Mejzy. Patrycja Rzeźnik - chórzystka Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. J. Mejzy.
Przesłuchania konkursowe, które odbyły się w Domu Kultury SCK w Mielcu 14 maja, wyłoniły następujących laureatów nagród i wyróżnień:
Kategoria 1 (5-11 lat)
1 miejsce- Gabriela Śliwa - GOK w Borowej, "Oj, zagraj mi muzyko" (instruktor- Katarzyna Drożdżowska)
2 miejsce - Zuzanna Kościelna - „Ach, co to za dzień” z SOKiS w Chorzelowie (instruktor – Bożena Telega – Kuźnik, Magdalena Kościelna)
3 miejsce Zofia Kulig, Przedszkole Miejskie nr 9 w Mielcu, „To i hola” (instruktor – Katarzyna Majka- Kosztyła) i Ada Bystrowska, SOKiS w Chorzelowie, „Jedzie Józek” (instruktor – Bożena Telega – Kuźnik)
Wyrożnienia: Aniela Szęszoł, Studio Wokalne KD Music w Mielcu, „Ech, poleczko” (instruktor – Katarzyna Dudzik); Klara Pazdro - Szkoła Podstawowa nr 3 w Mielcu, „Lipka” (instruktor – Agnieszka Pazdro, Bogumiła Krężel; Roksana Borońska,
GOK w Czerminie, „W moim ogródecku” (instruktor – Wioletta Jasińska
Kategoria2 (12 – 17 lat)
1 miejsce - Gabriela Nycek , GOK w Borowej
„Wyszłabym za dziada" (instruktor- Katarzyna Drożdżowska)
2 miejsce - Diana Hyjek, Studio wokalne DK Music w Mielcu, „Jesień tańcuj”, (instruktor- Katarzyna Dudzik)
3 miejsce- Julia Kurnal, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Słupcu , „Winko pije" ( instruktor wokalny- Barbara Czaja, Natalia Kurnal)
Wyrożnienie - Laura Jarosz, V LO w Mielcu, „Wyszłabym za dziada" (instruktor wokalny- Maciej Kosztyła, Magdalena Jarosz).
Kategoria 3 (dorośli)
1 miejsce - Maja Zduńska, V Liceum Ogólnokształcące w Mielcu, „Matulu moja" (instruktor wokalny- Maciej Kosztyła, Anna Zduńska)
2 miejsce - Dominika Rasińska, Wola Mielecka, „Świniorz”;
Kategoria duety wokalne:
1 miejsce Julita Małek i Stanisław Radek, SOKiS w Chorzelowie (instruktor- Bożena Telega)
2 mijsce - Kinga Budak i Robert Leśniak,
SOKiS w Chorzelowie, „Nie bój się, dziewczę" (instruktor - Bożena Telega – Kuźnik)
3 - Hanna Splandowska i Aleksander Początek, Przedszkole Miejskie nr 13, „Maryna, gotuj pierogi” (instruktor wokalny - Agnieszka Kordyś);
Wyrożnienie- Włodzimierz Klich i Anna Struzik, KGW Borowa, „Jo se śpiwom" (instruktor -Ewa Smolarek).
Jury i organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom i dziękują za udział w konkursie.
Muzyka ludowa jest jednym z najstarszych przejawów kultury duchowej, właściwej dla każdego narodu. Wiązała się bowiem z codziennym i religijnym życiem ludzi. Jej ogniska przetrwały głównie na wsi, jednak w miastach funkcjonują zwykle jako profesjonalne zespoły specjalizujące się w repertuarze ludowym. Dawniej nie było takiej techniki jak obecnie, lud tworzył własne melodie, ale też przekształcał inne melodie stosownie do własnych wymagań i zależnie od możliwości grupy. Przekazywana była drogą zapamiętywania, a nie zapisu nutowego.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a wyróżnieni i nagrodzeni odjechali z prezentami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.