Reklama

To już pewne. Specjalny zasiłek na dzieci tylko do 3 maja

Opublikowano: sob, 25 kwi 2020 09:19
Autor:

To już pewne. Specjalny zasiłek na dzieci tylko do 3 maja - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z ostatnimi decyzjami rządu szkoły i przedszkola pozostają zamknięte do 24 maja. Ale specjalny zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku życia zostanie przedłużony tylko do 3 maja. Jak sprawdziliśmy odpowiedni projekt rozporządzenia w tej sprawie wisi już na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Specjalny zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 roku życia został wprowadzony przez rząd wraz z zamknięciem z powodu koronawirusa szkół, przedszkoli i żłobków. Początkowo na dwa tygodnie, ale później był dwa razy przedłużany. Za każdym razem, gdy rząd decydował o przedłużeniu zamknięcia szkół.

Teraz ma być inaczej szkoły, przedszkola i żłobki maja być zamknięte do 24 maja, a specjalny zasiłek ma obowiązywać tylko do 3 maja. Co potem? Na razie oficjalnie rząd o tym nie informuje, choć na twitterze zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione decyzje dotyczące ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola, żłobki. Jak się można więc domyślać zostanie zorganizowana opieka nad dziećmi w placówkach oświatowych, ale jakich zasadach to się dopiero okaże.

Przypomnijmy, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia (do dnia poprzedzającego ósme urodziny) i są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

Specjalny zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS.

Do tej pory z specjalnego zasiłku opiekuńczego korzystali rodzice 165 tysięcy dzieci do lat 8 oraz 8,3 tys. dzieci niepełnosprawnych.

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.