Reklama

To był dobry rok dla powiatu mieleckiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To był dobry rok dla powiatu mieleckiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - To był dobry rok tej części powiatu mieleckiego – podsumowuje krótko Andrzej Chrabąszcz, niegdysiejszy starosta mielecki, a obecnie członek Zarządu Powiatu i jednocześnie radny Rady Powiatu Mieleckiego.

- Mimo rozkręcającej się z miesiąca na miesiąc inflacji udało nam się utrzymać reżim inwestycyjny i doprowadzić do szczęśliwego końca kilka ważnych zadań – ocenia A. Chrabąszcz. – Przypomnę, że niemal plagą w skali kraju okazało się w tym roku odwoływanie przetargów z powodu... braku chętnych do ich wykonawstwa. Nam też przyszło unieważnić kilka z nich. Dlatego tym cenniejsze wydają się te inwestycje, które już teraz udało nam się zamknąć i te, które jeszcze są teraz "domykane".

Za najważniejsze dla tej części powiatu mieleckiego A. Chrabaszcz wylicza budowę mostu w Zarówniu, 850 metrów chodnika w Grochowem, remonty dróg w Młodochowie i Babisze oraz nowy chodnik w Padwi Narodowej. Jak podkreśla - koalicja sprawująca obecnie władzę w powiecie stara się wychodzić naprzeciw postulatom mieszkańców dotyczących poprawy, bądź rozbudowy tamtejszej infrastruktury komunikacyjnej. Ich realizacja jest rozłożona w czasie z kilku powodów, takich jak możliwości finansowe powiatu, zdolność partycypacyjna gmin, jak również dostępność środków zewnętrznych.

Nie ulega wątpliwości, że dzięki realizacji tych zadań wzrośnie bezpieczeństwo na zmodernizowanych odcinkach – podkreśla A. Chrabąszcz. W niektórych z tych zadań stroną dominującą w montażu finansowym okazały się gminy partycypujące w kosztach. W większości jednak poniżej opisywanych inwestycji stroną dominującą był Powiat Mielecki. 

Niektóre z inwestycji były korygowane, jeśli chodzi o sposób rozliczeń. Tak na przykład stało się w przypadku realizacji inwestycji w Zarówniu, której koszt wzrósł o blisko 1 mln PLN. Różnicę w kosztach zdecydował się pokryć Powiat Mielecki, przez co zredukowana została jego partycypacja przy realizacji dwóch inwestycji chodnikowych na terenie gminy Padew Narodowa.

Most w Zarówniu

W Zarówniu (gm. Padew Narodowa) realizowana jest przebudowa mostu na potoku Rów w ciągu drogi powiatowej Padew Narodowa – Zarównie – Piechoty – Babule.

Inwestycja obejmuje wykonanie tymczasowego objazdu wraz z mostem tymczasowym o ruchu wahadłowym, rozbiórkę istniejącego mostu, wykonanie nowego 1-przęsłowego mostu o nośności do 40 ton, przebudowę drogi na odcinku o długości 317 m oraz umocnienie koryta potoku w sąsiedztwie projektowanego mostu na odcinku o długości 30 m.

Koszt inwestycji to 3,993 mln PLN, z czego 2,5 mln to środki własne Powiatu Mieleckiego, pozostała kwota to dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury.

Chodnik w Grochowem II

Za ponad 2 mln PLN Powiat Mielecki wspólnie z Gminą Tuszów Narodowy zrealizował w miejscowości Grochowe II 850 metrów wzmocnienia i poszerzenia jezdni oraz budowę nowego chodnika, a także przebudowę istniejącego odwodnienia pasa drogowego oraz wykonanie oznakowania pionowego i poziomego drogi. 

Ponad 1,5 miliona złotych na realizację tego zadania pochodziła z budżetu Powiatu Mieleckiego, 540 tys. złotych z kolei wyniósł wkład Gminy Tuszów Narodowy.

Drogi w Młodochowie i Babisze

W ramach zadania w Młodochowie, w ciągu drogi powiatowej Nr 1 145R relacji Młodochów-Brzyście powstał 1,2-kilometrowy odcinek nowej nawierzchni. Podobnej długości jest drugi z wykonanych odcinków, znajdujący się w ciągu drogi powiatowej Nr 1 146 relacji Borki Nizińskie- Babicha, liczący 1,130 km.

Chodnik w Padwi Narodowej

Przy ulicy Świerkowej w Padwi realizowana jest budowa chodnika na odcinku 250 metrów i szerokości 2 metrów. Koszt inwestycji to blisko 0,165 mln PLN, z czego zdecydowana większość stanowiły środki Gminy Padew Narodowa (0,16 mln PLN).

Chodnik w Tuszowie Narodowym

Inwestycja prowadzona była na odcinku 310m - od obwodnicy, do centrum gminy. Koszt – 0,316 mln PLN w całości poniósł Powiat Mielecki.

Chodnik w Domacynach

Za 0,148 mln PLN powstało 220 m chodnika. Inwestorem głównym była gmina Padew Narodowa w kwocie 0,140 mln PLN.

Chodnik w Maliniu

W ciągu drogi powiatowej Nr 1 161R w miejscowości Malinie powstał chodnik o długości 220 m. Inwestycję wartą 0,209 mln PLN sfinansował Powiat Mielecki.

Droga Czermin – Ziempniów

W gminie Czermin przebudowana została droga powiatowej Nr 1 153R relacji Czermin - Ziempniów - Słupiec w miejscowościach Czermin i Szafranów. Za kwotę 0,725 mln PLN wyremontowany został odcinek o długości 990 m. Inwestycje wykonał Powiat Mielecki.

Droga w Borowej

W gminie Borowa przeprowadzona została modernizacja  drogi Nr 1 148R w miejscowości Borowa oraz Modernizacja oraz Nr 1 149R w m. Gliny Małe i Sadkowa Góra. Łącznie wyremontowano odcinki o długości 1,65 km. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 0,963 mln PLN.

W planach inwestycyjnych na nadchodzący 2023 rok znajduje się szereg ważnych inwestycji drogowych, zarówno tych poprawiających jakość dróg, jak też modernizacyjnych i tworzących nową jakość na drogach powiatu. 

Będzie też kontynuacja już rozpoczętych przedsięwzięć. Tak będzie chociażby w przypadku drogi 1161R, gdzie na odcinku blisko 5,8 planuje się kolejne prace remontowe drogi, przebudowę skrzyżowania w miejscowości Chorzelów oraz budowę kolejnych ciągów pieszych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy