Reklama

To był dobry pomysł

Opublikowano:
Autor:

To był dobry pomysł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powstali dokładnie w październiku 2015 roku, w budynku należącym kiedyś do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, przy ZSO nr 1 na ul. Tańskiego (os. Lotników). Obecnie realizują już 4 semestr zajęć artystycznych. "Kulturnik", czyli filia Domu Kultury SCK ma się bardzo dobrze i ciągle się rozwija.

To, że na osiedlu Borek powstała filia domu kultury, jest zasługą miejscowej rady osiedlowej, a także osobistej inicjatywy prezydenta Daniela Kozdęby. Wtedy było wiele obaw, czy taka inicjatywa się przyjmie. Tym bardziej że do tej pory SCK działało tylko i wyłącznie w ramach swojej siedziby przy al. Niepodległości. Utworzenie pierwszej w historii mieleckiego domu kultury filii było eksperymentem, który już teraz można zaliczać do udanych. Nazwa ośrodka powstała z połączenia słów kultura oraz kurnik, ponieważ symbolem filii jest wymyślona przez dzieci, roztańczona i sympatyczna kurka. Nazwa od razu spotkała się z pozytywnym odbiorem rodziców, a także dzieci, ponieważ oddaje rodzinną i ciepłą atmosferę, jaka tu panuje. Słyszana po raz pierwszy wciąż wywołuje uśmiech na twarzy. 

Stara przestrzeń - nowe życie
Filia SCK powstała w przestrzeni należącej do kolegium języków obcych. Budynek był przystosowany do zajęć edukacyjnych. W momencie likwidacji szkoły w budynku nie było niczego. Wszystko trzeba było organizować od nowa. Wśród uczestników zajęć "Kulturnika"- Filii Domu Kultury SCK w Mielcu, znajdują się głównie dzieci w wieku od 6 lat, a także dorośli uczestniczący w zajęciach callanetics. Obecnie około 170 osób korzysta z oferty ośrodka. Oprócz popołudniowych zajęć, od września 2016 roku realizowany jest także projekt edukacji artystycznej, w ramach którego 2 grupy ze Szkoły Podstawowej nr 9 uczestniczą raz w tygodniu w zajęciach tanecznych oraz teatralnych prowadzonych przez instruktorów Domu Kultury SCK w Mielcu. - Dodatkowo co jakiś czas prowadzimy również zajęcia o charakterze otwartym, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Cieszymy się bardzo, że w takich zajęciach chętnie biorą udział także osoby, które na co dzień nie korzystają z naszej oferty - powiedziała nam Justyna Pomykała-Berrached, kierownik "Kulturnika".   

Taniec, teatr, sztuka, muzyka...
W ofercie "Kulturnika" przygotowano 7 różnych warsztatów: bardziej sceniczne, dynamiczne, które pomagają się otworzyć, nabrać pewności siebie, zajęcia taneczne (dwa rodzaje: rytmika oraz hip-hop), zajęcia wokalne oraz zajęcia teatralne. Ośrodek proponuje także zajęcia bardziej statyczne, wyciszające, które wspierają koncentrację i zdolności manualne. - Tutaj polecam plastykę i małą architekturę. Wśród dorosłych dużym zainteresowaniem cieszy się callanetics, który pozwala poprawić kondycję fizyczną i sylwetkę, bez dużego wysiłku. Jesteśmy otwarci także na potrzeby uczestników i staramy się jak najpełniej realizować ich oczekiwania. Cały czas można zgłaszać do nas propozycje zajęć i jeśli to będzie możliwe, będziemy się starali je wprowadzić do programu. - dodaje Justyna Pomykała-Beerached. Zajęcia dla dzieci kończą się pokazem, na którym prezentowane są efekty całorocznej pracy. Pokazy odbywają się w czerwcu, w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu, przy ulicy Niepodległości.

"Kulturnik" to także zajęcia na wakacjach
Oprócz stałego programu, ośrodek realizuje bezpłatne zajęcia otwarte w czasie ferii i wakacji.  Wtedy w programie pojawiają się także inne autorskie zajęcia, takie jak chociażby zajęcia plastyki połączonej z językiem angielskim, na których oprócz doskonalenia zdolności plastycznych uczestnicy szlifują także zdolności językowe i wzbogacają swoje słownictwo. O szczegółach kierownictwo ośrodka informować będzie na plakatach, na stronach Samorządowego Centrum Kultury, a także na profilu Kulturnika - Filii Domu Kultury SCK w Mielcu, na portalu społecznościowym Facebook. Można także kontaktować się z ośrodkiem pod nr. tel. 727626101, e-mail [email protected]

Więcej w 13 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE