Reklama

Reklama

Testy na koronawirusa. Czym się charakteryzują, co dają?

Opublikowano: 1 grudnia 2020 16:20
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Testy na koronawirusa. Czym się charakteryzują, co dają? - Zdjęcie główne

Nie wszyscy wiedzą, ale na rynku jest dostępnych trzy rodzaje testów. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej osób decyduje się na zrobienie sobie testu na koronawirusa, by sprawdzić czy nie są zakażeni i mogą normalnie funkcjonować. Nie wszyscy wiedzą, ale na rynku jest dostępnych trzy rodzaje testów. Podpowiadamy czym się charakteryzują , co dają.

W  Polsce testy na koronawirusa wykonuje się głównie w sytuacji podejrzenia, że mogło dość do zarażenia i decyduje o tym  lekarz lub pracownik sanepidu. Są jednak tacy, którzy chcą wykonać test prywatnie, na własną rękę. I wtedy do wyboru są trzy rozwiązania.

Test metodą RT-PCR

Ten  test przeprowadzany jest za pomocą wymazu z gardła lub nosogardzieli. Najprościej mówiąc, test oparty na metodzie RT-PCR to test genetyczny, który ma na celu wykrycie RNA wirusa w próbce pobranej za pomocą wymazu.

Badanie wykupić można za pomocą strony diag.pl, a jego koszt to obecnie ok. 500  zł. Dla bezpieczeństwa pacjentów badanie wykonane jest w punktach "Drive Thru".  

W Mielcu takie punkty są  w Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Żeromskiego 22 i w Centrum Medycznym Medyk ul. Partyzantów 21. Badanie można też zrobić w położnych w pobliżu Mielca punktach, w tym w ZOZ Ropczyce punkt w Sędziszowie Młp. ul. Wyspiańskiego 14, Centrum Medycznym Medyk w Dębicy ul. Kwiatkowskiego 1, Powiatowym Szpitalu w Stalowej Woli ul. Staszica 4, Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu ul. Szpitalna 1, ZOZ Kolbuszowej ul. Grunwaldzka 1.

Do testu należy się odpowiednio przygotować. Zalecane jest, żeby wymaz został pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło, gum do żucia. Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.

Przyjmuje się, że największą czułość badania w kierunku SARS-CoV-2 metodą RT-PCR uzyskuje się dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7-9 dni od potencjalnego zakażenia. Samo pobieranie wymazu jest bezbolesne i trwa krótką chwilę.

Czas oczekiwana na wynik może wynosić do 48 godzin. Zapoznać się z nim można po zalogowaniu na stronie wskazanej przez punkt, w którym wykonywany był test.

Badanie serologiczne

Inna dostępna na rynku metoda badania to badanie serologiczne. Wykonuje się je z pobranej pacjentowi krwi. Badanie polega na wyodrębnieniu z próbki przeciwciał w klasach IgG, IgA lub IgM. Pierwsza z nich (IgG) pozwala wykryć przebyte wcześniej zakażenie, dwa kolejne dwie (IgA i IgM) aktualne zakażenie.

Testy serologiczne dzielą się na jakościowy test przesiewowy, półjakościowy i ilościowy. W zależności od tego, czy chcemy zbadać wszystkie opcje, czy jedną z wymienionych klas przeciwciał, kosztuje to  od ok. 50 zł do 250 zł. Materiał do badań stanowi krew żylna. Na wynik czeka się 24 - 48 godz.

Test kasetkowy

Trzeci rodzaj testu, w celu  oznaczania przeciwciał to  test kasetkowy. Do jego wykonania, wykorzystuje się tzw. krew kapilarną, pobraną z palca. Pozwala on oznaczyć obecność przeciwciał IgM i IgG.  Na wynik oczekuje się 24 godziny.

Jakie są cele poszczególnych badań

Test metodą RT-PCR służy do wykrycia obecności wirusa SARC-CoV -2. Posiada rekomendację Świtowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Badanie serologiczne i test kasetkowy nie służą do rozpoznania COVID-19. W przypadku wyniku dodatniego mogą świadczyć o przebytym zakażeniu w przeszłości lub toczącej się infekcji. Taki wynik powinien być zweryfikowany testem molekularnym RT-PCR. Ujemny wynik badania świadczy, że organizm nie wytworzył przeciwciał. Jednocześnie taki wynik nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.