Reklama

Ten zabieg ratuje życie

Opublikowano:
Autor:

Ten zabieg ratuje życie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek (18 września) po raz pierwszy w Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca w Mielcu odbył się innowacyjny zabieg ratujący życie pacjentom zagrożonym zawałem, u których tradycyjne metody leczenia zawodziły. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje ten zabieg. Jednak czas oczekiwania może być bardzo długi.

Technika rotablacji polega na wierceniu specjalnym wiertłem z opiłkami diamentowymi w opornej masywnie uwapnionej zmianie miażdżycowej, która zwęża światło tętnicy.

- Dzięki temu zabiegowi możemy pomóc pacjentom, u których innymi metodami angioplastyki wieńcowej nie można było poszerzyć tętnicy – mówi ordynator oddziału, kardiolog Adam Młodziankowski. - Wiertło, którym wykonywany jest zabieg, kręci się z szybkością około 150 tysięcy obrotów na minutę, wkręcając się w zmianę i ścinając znajdujące się w niej wapno zwężające światło tętnicy.  To umożliwia jej poszerzenie i wszczepienie metalowego rusztowania, czyli stentu. 

Pierwsza pacjentka, u której w poniedziałek przeprowadzono taki zabieg, jest stosunkowo młoda. - Pani jest już po bajpasach, jednak pomost żylny się zamknął, podjęliśmy próbę poszerzenia tego zwężenia, który niestety nie zakończył się pełnym sukcesem. Zabieg rotablacji jest więc jedynym możliwym, który może pomóc tej kobiecie - mówi ordynator. 

Jak się dowiedzieliśmy, oprócz tej pacjentki jest trzech kolejnych, którzy przejdą ten innowacyjny zabieg. Trwa on do dwóch godzin w zależności od tego, jak bardzo oporne jest zwężenie. 

W miniony poniedziałek zabieg przeprowadziło dwóch wyspecjalizowanych i doświadczonych kardiologów. Od stycznia tego roku jest on refundowany przez  Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej w 38 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE