Reklama

Tarnów: Powstały kolejne dokumenty V synodu diecezji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: diecezja

Tarnów: Powstały kolejne dokumenty V synodu diecezji  - Zdjęcie główne

Powstały kolejne dokumenty V synodu diecezji tarnowskiej | foto diecezja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „W dynamicznie zmieniającej się sytuacji społecznej i kulturowej jeszcze bardziej należy zwrócić uwagę na działalność charytatywną Kościoła, która ma wymiar ewangelizacyjny oraz uwiarygadnia całe jego ewangeliczne przesłanie miłości” – stwierdza synodalny dokument „Caritas – dzieło miłości Kościoła. Posługa charytatywna w diecezji tarnowskiej”. Został on przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Odbyła się ona w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Drugi przyjęty dokument jest zatytułowany „Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej”.

Dokument przygotowany przez Komisję ds. Posługi Charytatywnej Kościoła mówi m.in. o wyzwaniach stojących przed Caritas.

- Zmienia się struktura naszego społeczeństwa. Jest coraz więcej ludzi starszych i samotnych, którzy potrzebują wsparcia duchowego. Na to powinniśmy zwrócić uwagę. Dokument mówi również, że szczególną uwagę należy poświęcić młodym ludziom, którzy często dystansują się od Kościoła. Natomiast działalność charytatywna zbliża tych ludzi między sobą i do wspólnot parafialnych, bo młodzi bardzo chętnie podejmują działania pomocowe – podkreśla przewodniczący Komisji ks. Zbigniew Pietruszka.

Dokument podkreśla także ważną rolę Parafialnych Zespołów Caritas. Członek synodu Magdalena Bednarek działa w Caritas parafii w Tymowej. Jak mówi ważna jest obecność przy drugim człowieku. 

- Przybywa osób potrzebujących, którzy są samotni i brakuje im drugiego człowieka. Odwiedzałam chorych razem z uczniami ze Szkolnego Koła Caritas. Dla tych ludzi prezent nie był ważny. Liczyła się nasza obecność. Starsi pytali nas czy jeszcze przyjdziemy i czy o nich nie zapomnimy.

W dokumencie można przeczytać m.in. że w diecezji tarnowskiej działa ponad 450 parafialnych zespołów Caritas skupiających około 5 000 wolontariuszy. W ponad 240 szkołach i przedszkolach istnieją Szkolne Koła Caritas angażujące w działalność charytatywną prawie 3 000 dzieci i młodzieży. W sześciu placówkach opiekuńczych prowadzonych przez Caritas diecezjalną znajduje zatrudnienie 300 osób, a ich posługą jest objętych prawie 1000 osób chorych, niepełnosprawnych i bezdomnych.

Drugi przyjęty przez synod dokument jest zatytułowany „Życie konsekrowane w diecezji tarnowskiej”. Przygotowała go Komisja ds. Życia Konsekrowanego V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Przewodniczący ks. Grzegorz Lechowicz podkreśla, że przed zakonami także wiele jest wyzwań i zadań. 

- Są one związane z posługą apostolską,  budowaniem jedności, współpracy w ramach duchowieństwa i osób konsekrowanych w diecezji. Wielką troską i wyzwaniem jest prośba o nowe powołania. Zadania na przyszłość to większe zaangażowanie w wsparcie rodzin, rodziców w wychowaniu dzieci i ukazywanie piękna powołania do życia konsekrowanego.

Rodziny potrzebują naszego wsparcia – powiedziała siostra Monika Ostaszewska, która jest członkiem synodu i dyrektorką Domu Samotnej Matki w Tarnowie.

- My służymy rodzinom w trudnych sytuacjach, m.in. kiedy grozi im rozpad. Przede wszystkim chronimy życie nienarodzone. Dzięki diecezjanom, którzy przekazali nam dary w ramach akcji Paczuszka dla maluszka, dzielimy się nimi i wspieramy rodziny z Ukrainy i nie tylko.

W dokumencie czytamy m.in., że w diecezji tarnowskiej posługuje (stan na: maj 2021) 934 sióstr zakonnych i 173 zakonników, którzy zgodnie z własnymi charyzmatami ubogacają Kościół lokalny.

Dokument Komisji ds. Życia Konsekrowanego V Synodu Diecezji Tarnowskiej stwierdza, że odpowiadając na Jezusowy nakaz misyjny: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” osoby konsekrowane powinny wyjść na peryferia egzystencjalne, czyli do ludzi, którzy utracili nadzieję, rodzin przeżywających trudności, porzuconych dzieci, ludzi młodych, którzy zagubili się w życiu lub przed którymi zamknięto wszelką przyszłość, opuszczonych chorych i osób starszych, bogatych, nasyconych dobrami i z pustką w sercu, mężczyzn i kobiet poszukujących sensu życia, spragnionych tego, co boskie.

Dokument podejmuje także temat ścisłej komunii między członkami różnych instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego a kapłanami diecezjalnymi. Zachęca osoby konsekrowane do odważnego podejmowania na terenie diecezji tarnowskiej rozmaitych przedsięwzięć międzyzakonnych służących promocji życia konsekrowanego.

- W kontekście postępującej laicyzacji, dostrzega się również potrzebę, aby duszpasterze, osoby konsekrowane, a także wierni świeccy wspierali rodziców w takim wychowaniu dzieci i młodzieży, aby młode pokolenie otaczało szacunkiem osoby konsekrowane. Istnieje również pilna potrzeba wspierania ich w ukazywaniu wartości powołania do służby Bożej – czytamy w dokumencie.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podsumowując sesję plenarną podkreślił, że trzeba wspierać życie konsekrowane, bo ważna jest jego rola w Kościele. Natomiast nawiązując do dokumentu o Caritas biskup mówił, że posługa charytatywna należy do istoty Kościoła. Wskazywał, że pierwszym zadaniem jest troska o zbawienie człowieka, ponadto trzeba wzmocnić pomoc w pokonywaniu ubóstwa duchowego. Bp Jeż dodał, że nawet w bogatych społeczeństwach Caritas zawsze będzie potrzebna.

Pasterz Kościoła tarnowskiego podkreślił, że pierwszym miejscem, w którym żyjemy jest rodzina, a potrzebującym pomocy może być m.in. współmałżonek bez pracy i chory z rodziny, który czeka na odwiedziny.

Biskup poinformował też, że kolejna sesja plenarna odbędzie się 11 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy