Reklama

Tak dużej inwestycji gmina jeszcze nie realizowała. Wartość 13,5 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Tak dużej inwestycji gmina jeszcze nie realizowała. Wartość 13,5 mln zł  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W XXI wieku dostęp do kanalizacji sanitarnej staje się jednym z podstawowych mediów. Podczas wielu zebrań wiejskich padają pod moim adresem pytania – kiedy kanalizacja do nas zawita - mówi wójt Gminy Wadowice Górne, Michał Deptuła.

O tym, że temat nie jest prosty, ale również tani świadczy inwestycja realizowana przez samorząd gminy jaką jest przebudowa dotychczasowej oczyszczalni położonej w Izbiskach. Nowa instalacja ma osiągnąć przepustowość 800 m3 na dobę. Inwestycja jest współfinansowana z budżetu gminy oraz ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wartość całkowita projektu wynosi 13 681 150  zł, z tego dofinansowanie RPO 5 331 473  zł.
CZYTAJ TAKŻE:Bury wycofał się z prawie połowy zwolnień. Lear zwolnił prawie wszystkich

Jak tłumaczy Marian Żmuda, dyrektor Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej dotychczasowa, uruchomiona w 2004 roku  oczyszczalnia przestała pełnić swoją funkcję i nie mogła przyjąć większej ilości ścieków. Chcąc dalej rozwijać sieć kanalizacji sanitarnej gmina musiała podjąć działania, by mechanizm oczyszczania ścieków był bardziej wydajny i nowoczesny.     

Równolegle gmina podjęła się  rozbudowy sieci kanalizacyjnej, która w początkowym etapie obejmie 1,5 kilometra nowej sieci wraz z pompownią w Izbiskach.  Wartość tego zadania to 388 000 zł, na które pozyskano dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

22 października wyłoniono wykonawcę tego odcinka sieci, którym  została  Gminna Spółka Komunalna z Lisiej Góry.  

- Obecnie skanalizowane jest ok. 35 procent  powierzchni gminy. Przy sprzyjających warunkach oraz wsparciu finansowemu spoza budżetu gminy, możliwe jest dokończenie kanalizacji w całej gminie w perspektywie kilkunastu lat– stwierdził  wójt Michał Deptuła.

Jednocześnie dodał.

– Aktualnie mamy już złożony  wniosek do rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych o wsparcie  w wysokości 4 mln zł na budowę sieci kanalizacyjnej o długości ok. 7 kilometrów dla części miejscowości Wierzchowiny i Jamy-Przybysz. Równolegle przygotowywana jest dokumentacja techniczna dla kolejnej miejscowości – Piątkowca. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE