Reklama

Reklama

Tabliczki z ostrzeżeniami przy wjeździe do Mielca i kilku okolicznych miejscowości

Opublikowano: 4 lipca 2019 09:38
Autor:

Tabliczki z ostrzeżeniami przy wjeździe do Mielca i kilku okolicznych miejscowości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W naszym powiecie przy tablicach informujących o wjeździe do danej miejscowości pojawiły się tabliczki z napisem "Zgnilec amerykański pszczół – Obszar zapowietrzony".

To efekt Rozporządzenia NR 2/2019 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu z 19 czerwca 2019 w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie Powiatu Mieleckiego.

Za obszar zapowietrzony uznane zostały na terenie Powiatu Mieleckiego miejscowości:  Przecław, Wylów, Zaborcze, Goleszów, Błonie, Kiełków, Rzemień, Dobrynin, Książnice, Tuszyma  oraz Mielec  od ulicy Witosa w stronę południową - w kierunku Przecławia, na północy granice wyznacza skrzyżowanie dróg 985 i 875.

To bardzo groźna choroba pszczół. Nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych.

 

Zgnilec złośliwy jest zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu, wywoływaną przez laseczkę larwy. Choruje nań i zamiera czerw zasklepiony.

Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata.

Bakterie lasecznika pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny a w końcu czarny. W ciągu przeciętnie 4 dni umierają. Masa zamarłego czerwiu wydaje charakterystyczny zapach przypominający zapach kleju stolarskiego.

Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli.
Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.

Na podstawie: Wkikipedia, http://www.sadyogrody.pl 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.