reklama

Szukasz niezapomnianych krajobrazów za granicą? Tymczasem "pod nosem" masz Polskie Parki Narodowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szukasz niezapomnianych krajobrazów za granicą? Tymczasem "pod nosem" masz Polskie Parki Narodowe - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W Polsce mamy ich 23. To miejsca niezwykłe, wciąż nie do końca odkryte i zbadane. Jeżeli uważasz się za prawdziwego podróżnika, na twojej wakacyjnej liście muszą się znaleźć Polskie Parki Narodowe.
reklama

Polskie Parki Narodowe, choć obejmują zaledwie 1 procent powierzchni kraju, od ponad 80 lat stanowią najważniejszy element systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego w Polsce. To miejsca, które warto odwiedzić. 

Polskie Parki Narodowe. Niezwykłe miejsca, o których wciąż mówi się zbyt mało 

Jeżeli jeszcze nie macie planów na wakacje, to mamy dla was propozycje, gdzie nie tylko odpoczniecie na łonie natury, ale także będziecie mieli okazję podejrzeć życie wielu niezwykłych zwierząt, a także zobaczyć siedliska roślin i grzybów, których nie spotkacie w żadnym innym miejscu. 

Wiele osób za cel bierze sobie, np. zdobycie określonych szczytów gór czy to polskich, czy znajdujących się poza granicami kraju. Inni  postanawiają w wakacje nauczyć się pływać na desce surfingowej, czy chcą zdobyć patentu motorowodnego sternika. My proponujemy wpisać na tę listę jeszcze jeden punkt. Odwiedzenie jak największej liczby Polskich Parków Narodowych. Jest ich 23, więc trudno by je było odwiedzić podczas jednego urlopu, dlatego taką podróż można rozłożyć sobie w czasie. Dlaczego warto? Bo są to miejsca niezwykłe i wciąż nie do końca odkryte. 

Ministerstwo Kultury przypomina, że parki narodowe powstały na obszarach wyróżniających się szczególnymi wartościami przyrodniczymi i kulturowymi. Są to obszary objęte najwyższą formą ochrony, a jednocześnie w znacznej części, udostępnione ludziom. Na terenie parków narodowych możliwe jest zwiedzanie i uprawianie turystyki. Dbają o to pracownicy parków – specjaliści wielu dziedzin, których zadaniem jest ochrona zasobów przyrodniczych, prowadzenie badań naukowych, a także edukacja oraz udostępnianie chronionego w parkach dziedzictwa.

W polskich parkach możemy się natknąć na wiele niezwykłych zwierząt i ptaków, m.in. puchacza, łasicę, wydrę, koniki polskie, żubra, rysia, borsuka, świstaka, wilka, czy niedźwiedzia. Jeżeli będziemy mieli to szczęście i ukażę nam się któreś z tych gatunków, musimy pamiętać o ważnej sprawie. To jest ich dom, a my jesteśmy u nich gośćmi, nie przeszkadzamy im więc i zejdźmy im z drogi. Nie narażamy siebie, ale również ich na niebezpieczeństwo. 

W naszej galerii znajdziecie wszystkie Polskie Parki Narodowe wraz z adresami. Warto wejść na poszczególną stronę każdego z nich i przekonać się, jakie bogactwo w sobie kryją. Informację, które tam zamieściliśmy, pochodzą z oficjalnej strony Związku Polskich Parków Narodowych. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama