- Tak po prostu będzie lepiej – zapewniał Zarząd Powiatu Mieleckiego, przedstawiając projekt uchwały, na mocy której szkoła w Radomyślu Wielkim zostanie przekazana stowarzyszeniu. - Jeżeli przekazujemy do prowadzenia naszą szkołę innej jednostce, to jesteśmy zobowiązani poprzez regulacje ustawowe na przekazanie tej szkole subwencji w pełnej wysokości, jaką na nią otrzymujemy – powiedział nam Andrzej Bryła, członek zarządu odpowiedzialny za edukację. - My ze swojej strony zrobimy wszystko, żeby to stowarzyszenie sobie poradziło. Ma nasze zapewnienie, że może na nas liczyć. Gdyby jednak coś nie wyszło, to ustawa gwarantuje to, że samorząd ma ponownie przejąć tę szkołę – dodaje Bryła.
Skoro nie było innej opcji... postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce
Większość szkół prowadzonych przez powiat mielecki znajduje się w Mielcu. Gmina Radomyśl Wielki była jedną z nielicznych, która na swoim terenie miała szkołę powiatową. W ramach zespołu szkół uczniowie mogli uczęszczać do profilowanego liceum i technikum. Funkcjonuje tutaj także zasadnicza szkoła zawodowa i liceum dla dorosłych. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla młodzieży, która chce kontynuować naukę na terenie gminy. - Uważamy, że ta szkoła jest wielkim potencjałem dla gminy. Nie możemy dopuścić do wygaszania tej placówki. Dlatego właśnie w gronie nauczycielskim postanowiliśmy utworzyć stowarzyszenie. Obaw mamy bardzo dużo, tym bardziej że przed nami reforma edukacji. Niestety, nasi nauczyciele będą mieć mniejsze zarobki. To już nie będzie zatrudnienie na podstawie Karty nauczyciela, ale tylko umowy o pracę. Mimo wszystko trzeba jasno powiedzieć, że jest chęć i zapał do pracy ze strony naszego grona pedagogicznego, które faktycznie jest związane ze szkołą. Mamy bardzo dobrą kadrę i myślę, że podołamy temu wyzwaniu.
Co do zapewnień starostwa o opiece nad naszą placówką, to sami nie jesteśmy pewni, co myśleć. Usłyszeliśmy tylko, że otrzymamy sto procent subwencji i na tym w zasadzie ta pomoc się kończy. Niestety, subwencja nie pokrywa wszystkich kosztów. Radni powiatowi wskazują, że jest wiele programów, gdzie można uzyskiwać dofinansowania na działalność edukacyjną. Mamy dużą praktykę, bo współpracujemy z różnymi organizacjami. Większość z nich finansuje jednak konkretne inicjatywy, ale nie samą działalność szkoły. Mimo wszystko będziemy tych pieniędzy szukać. Chcemy, żeby wreszcie sytuacja tej szkoły się ustabilizowała. Jesteśmy zobowiązani ją prowadzić nawet ze względu na naszych uczniów, którym obiecaliśmy, że nasza placówka będzie nadal funkcjonować – powiedział nam Stanisław Pryga, dyrektor szkoły i przewodniczący Stowarzyszenia „Szkoła dla Wszystkich”.
Potencjał jest
Obecnie w skład Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim wchodzą dwie szkoły: technikum i szkoła zawodowa. Łącznie uczy się 105 uczniów. Ponadto w placówce znajduje się liceum dla dorosłych, które ma obecnie 50 słuchaczy. Można też zorganizować liceum ogólnokształcące. - Rynek edukacyjny w powiecie mieleckim jest bardzo szeroki. Do tej pory absolwenci gimnazjum w Radomyślu Wielkim wybierali szkoły średnie zarówno w Mielcu, jak i Dębicy czy Tarnowie. W naszym liceum możemy zaproponować klasy profilowane z rozszerzeniem humanistycznym lub matematycznym. Myślę, że kolejnym ważnym problemem, który odczują zarówno szkoły powiatowe, jak i nasza, to komunikacja. Uczniowie ciągle mają problem z dojazdem do szkół. Ta sytuacja związana jest także z Radomyślem – dodaje Stanisław Pryga. Podczas ostatniej sesji rady powiatu, 30 listopada, radny Eugeniusz Ryba, które reprezentuje gminę Radomyśl Wielki, zaapelował do starosty o pomoc materialną dla szkoły w swojej gminie. - Wydaje mi się, że stowarzyszenie na samym początku może sobie nie poradzić z prowadzeniem placówki. Zarząd powiatu powinien jasno zadeklarować pomoc i wyremontować budynek szkolny - powiedział.