Reklama

Szkoła katolicka w Mielcu. Komentarz Łukasza Przybyło

Opublikowano:
Autor:

Szkoła katolicka w Mielcu. Komentarz Łukasza Przybyło - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Myślę, że działalność szkoły katolickiej niewątpliwie uatrakcyjniłaby ofertę edukacyjną, podniosła poziom nauczania oraz zwiększyła prestiż Mielca. Podam tylko taki mały przykład: w Krakowie, gdy jeszcze istniały gimnazja, siedem na dziesięć najwyżej sklasyfikowanych były szkołami katolickimi.

 Szkoły katolickie mogą być prowadzone zarówno przez instytucje kościelne (zakony), jak  też przez stowarzyszenia katolickie. Poniżej prezentuję zalety edukacji w szkołach katolickich.

 Wysoki poziom nauczania – dzieci skupiają się na nauce prowadzonej zgodnie z najnowszymi metodami nauczania, osiągając wysoki poziom wiedzy. Indywidualne nauczanie – szkoły oferują program personalizmu katolickiego, co oznacza, że skupiają się na indywidualnym nauczaniu. Sprzyjają temu małe klasy i atmosfera wzajemnego szacunku i zrozumienia. Nauczyciele wspierają uczniów, chociaż są wymagający. Odrzucają koncepcję rywalizacji i konkurencyjności, kształtują jednocześnie poczucie wspólnoty, wzajemnej pomocy i poszanowania. W niższych oddziałach szkół podstawowych tworzone są często klasy Montessori. System wartości – szkoły proponują tradycyjny system wartości oparty na religii chrześcijańskiej, opierając wychowanie i naukę dziecka o jasny i sprawdzony system wartości, w którym wiara, ojczyzna, rodzina i współdziałanie stoją na pierwszym miejscu. Dostępność – wbrew pozorom szkoły katolickie nie zamykają swoich podwoi przed dziećmi i młodzieżą niewierzącą - wiele z nich przyjmuje takich uczniów. Często też w jednej klasie znajdują się dzieci z bardzo majętnych rodzin, jak i z rodzin ubogich. Bezpieczeństwo – dla rodziców ma ono podstawowe znaczenie. W szkołach katolickich bezpieczeństwo jest zachowane w dwójnasób – szkoła musi spełniać wszystkie wymogi stawiane placówkom oświatowym przez polskie przepisy, a z drugiej strony promuje i wychowuje dzieci w duchu wzajemnego zrozumienia i współpracy, w którym nie ma miejsca na niezdrową konkurencję. Małe klasy – wpływa to na komfort pracy dziecka i daje nauczycielowi możliwość skupienia się na nim, przynosząc wymierne efekty w postaci przyrostu wiedzy ucznia. Jest to wysoko zindywidualizowany proces kształcenia i wychowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE