Reklama

Szef GIOŚ Krzysztof Gołębiewski o nowej placówce w Mielcu: "Jest to już drugi zespół terenowy, który tworzymy na terenie kraju"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb GIOŚ

Szef GIOŚ Krzysztof Gołębiewski o nowej placówce w Mielcu: "Jest to już drugi zespół terenowy, który tworzymy na terenie kraju" - Zdjęcie główne

Krzysztof Gołębiewski, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. | foto fb GIOŚ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak udało się ustalić redakcji KORSO, na początku 2023 roku Główny Inspektor Ochrony Środowiska planuje w Mielcu założyć nową instytucję. Będzie to Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Instytucję powołał Główny Inspektor Ochrony Środowiska i będzie ona podlegać bezpośrednio pod GIOŚ. Rozmawiamy z Krzysztofem Gołębiewskim, p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Jak będzie wyglądać działalność Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w Mielcu?


Zespół w Mielcu będzie realizował wiele zadań. Między innymi prowadził intensywną współpracę z Wojewódzkimi Inspektorami Ochrony Środowiska w celu przeciwdziałania oraz wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku. W ramach kompetencji DZPŚ GIOŚ wykonywane będą kontrole pozaplanowe interwencyjne oraz czynności, o których mowa w Ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska. Zespół będzie również organizował i przeprowadzał kontrole podmiotów korzystających ze środowiska. Natomiast w ramach pracy analitycznej typować będzie potencjalne miejsca przestępstw w zakresie porzucenia lub nielegalnego deponowania odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Reasumując,  nieodzowną częścią pracy specjalistów z Mielca będzie typowanie oraz karanie osób odpowiedzialnych za zanieczyszczenia środowiska.

Czy ta jednostka jest podległa swojemu wojewódzkiemu odpowiednikowi? Czy to jednostka, która będzie podlegać bezpośrednio GIOŚ?


Jest to już drugi zespół terenowy, który tworzymy na terenie kraju. Jest to jednostka, która funkcjonuje w strukturach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ideą tworzenia zespołów terenowych było ułatwienie funkcjonowania inspekcji ochrony środowiska na poziomie ponadwojewódzkim w taki sposób, aby zespół mógł wspierać Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w zakresie np. prowadzenia obserwacji transportów, które wyjeżdżają poza teren województwa (na którego terenie funkcjonuje dany inspektorat).
 

Kiedy rozpocznie działalność i na czym szczególnie chce się skupić w Mielcu i regionie mieleckim?


Zespół terenowy rozpocznie działalność w drugiej połowie lutego 2023 roku. Pełna zdolność operacyjna zespołu zostanie nabyta po naborze i rekrutacji odpowiednio wykwalifikowanej kadry operacyjnej. Proces ten zakłada kompleksowe szkolenie oraz  wdrożenie pracowników w podejmowane obowiązki. Działania w regionie mieleckim skupione będą na tropieniu i zwalczaniu przestępczości odpadowej. Inspektorzy wykonując swoje działania, będą planowali je z uwzględnieniem specyfiki podmiotów działających na terenie woj. podkarpackiego. Należy zaznaczyć, że lokalizacja zespołu terenowego w Mielcu jest inicjatywą ministra Jacka Ozdoby oraz ministra Marcina Warchoła, którzy mocno walczą o czyste i zdrowe środowisko. 

 
Kiedy dokładnie poznamy więcej szczegółów związanych z powołaniem waszej jednostki w Mielcu?


Otwarcie zespołu terenowego odbędzie się, jak już zostało nadmienione, pod koniec lutego 2023 roku. Z okazji tego wydarzenia zorganizowana zostanie konferencja, na której podane zostaną dalsze szczegóły i priorytety działalności Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy