reklama

Szczyt Karkonoszy zapłonie ogniem pomocy. Już 6 lipca strażacy z powiatu mieleckiego dadzą kolejną szansę chorym [ZDJĘCIA]A]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Kozioł

Szczyt Karkonoszy zapłonie ogniem pomocy. Już 6 lipca strażacy z powiatu mieleckiego dadzą kolejną szansę chorym [ZDJĘCIA]A] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Zostań dawca szpiku | foto Agata Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości To już 4 wyjście strażaków, aby ze szczytu gór ogłosić jak ważny jest dawca szpiku. Celem wydarzenia jest promowanie dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. 6 i 7 lipca mundurowi okażą solidarność z pacjentami hematoonkologicznymi
reklama

Już po raz czwarty jednoczą się strażacy z całej Polski i  pojawią się na górskim szlaku w szlachetnej inicjatywie.                   

Zgodnie z wyznawanym hasłem „Bogu na chwałę, bliźniemu na pożytek” wyniosą ideę zostania dawcą szpiku kostnego tym razem na szczyt  Śnieżki,  czyli na 1603m n.p.m.

6 i 7 Lipca, 998 Strażaczek i Strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z 260 jednostek zcałej Polski w pełnym umundurowaniu bojowym /20 kg/ oddadzą pokłon „Królowej Karkonoszy”.

Inicjatorem akcji jest druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie, Strażak, który jest Dawcą Rzeczywistym.
Oddając materiał genetyczny, krwiotwórcze komórki macierzyste podarował szansę na życie choremu na nowotwór krwi. Ideą, która przyświeca  strażakom w zdobywaniu polskich szczytów jest okazanie solidarności z chorymi na nowotwory krwi i promowanie dawstwa szpiku kostnego.

W pierwszym wyjściu na Rysy w 2021 roku uczestniczyło 23 ochotników
W drugim wyjściu na Świnicę w 2022, uczestniczyło 77 ochotników
W trzecim wyjściu, w roku ubiegłym to już ponad 204 ochotników

Sukcesywnie, co roku przybywa uczestników, " jeśli brać strażacka za coś się bierze, to robi to od początku do końca, a to skutkuje przyrostem mocy ".

Wielu uczestników to dawcy, biorcy ale są także rodzice, najbliżsi osób zdiagnozowanych i to oni w tym roku opowiadali nam o swoich doświadczeniach z nowotworami.

Niestety lista uczestników jest już zamknięta ( została zamknięta w dwa dni :0 ), ale każdy  może dołączyć do akcji przez zamówienie pakietu rejestracyjnego, wchodząc na DKMS.PL i pomóc nam osiągnąć założony cel, czyli rejestrowanie nowych potencjalnych dawców szpiku.

Co roku ponad 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy nie spokrewnionego, tzw. „Bliźniaka Genetycznego”. Jednak co piąty niestety nie znajduje dawcy zgodnego, dlatego  jest ważne by baza cały czas się powiększała.

KAŻDY Z NAS MOŻE MIEĆ WPŁYW I KAŻDY MOŻE POMÓC

W roku ubiegłym najliczniej reprezentowanym powiatem był powiat mielecki, brawo dla uczestników.

- Ochotnictwo, to wolontariat, to otwarcie się na bliźniego. My jako strażacy w dzień lub w nocy jesteśmy gotowi nieść pomoc bliźniemu, nie tylko przy pożarach, miejscowych zagrożeniach, wypadkach losowych. Nasze serca otwarte są także na takie potrzeby. Nie dość, że możemy pomóc bliźniemu, spotykamy się w szczytnym celu to dodatkowo dbamy o nasze zdrowie fizyczne, wędrujemy po szlakach górskich edukując przy okazji napotkanych turystów w tematach bezpieczeństwa w górach, na drogach czy też udzielania pierwszej pomocy- mówią uczestnicy.

Od 2021 roku razem z druhnami i druhami z całej Polski łączymy siły, by promować tę wyjątkową ideę i okazać wsparcie pacjentom walczącym z nowotworami krwi. Chcemy też uświadomić społeczeństwu, że każdy z nas w prosty sposób może pomóc – dodaje druh Sławomir Kowalczyk.
Dotychczas w całej Polsce strażacy zorganizowali 147 akcji rejestracji, podczas których do bazy Fundacji DKMS dołączyło 5 808 osób gotowych pomóc chorym na nowotwory krwi. Rejestracja odbędzie się również i tym razem, przy okazji wejścia strażaków na Śnieżkę. W dniach 5-7 lipca na deptaku w Karpaczu będzie można spotkać ich wraz z wolontariuszami Fundacji DKMS i dołączyć do bazy dawców. Dodatkowo 6 i 7 lipca rejestracja odbędzie się również w Domu Śląskim.

-To szeroki wachlarz zadań jakie stoją przed nami. Oczywiście jako ogromne grono przyjaciół spędzamy wolny czas na wspólnym posiłku, rozmowach i poznawaniu się. Mamy kontakt z ososbami, dawców i biorców, które chętnie opowiedzą o sobie jak ważny jest ten gest w kierunku drugiego człowieka. Jesteśmy jedną wielką strażacką rodziną- dodaje druh Marek Czerw z Jaślan mobilizujący strażaków z powiatu mieleckiego.

Więcej informacji telefonicznej 781389687 dh. Marek Czerw
Zapraszamy na Facebooka: Strażak na szlaku

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama