Reklama

Święto agrolotników w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Święto agrolotników w Mielcu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasze miasto poszczycić się może długimi tradycjami lotniczymi. Z tego powodu Mielec został wybrany na miejsce piątego już zjazdu agrolotników, który planowany jest na 21-22 października.

Środowisko agrolotników spotyka się regularnie co trzy lata w różnych częściach Polski. Tym razem wybór padł na Mielec, gdyż w 2017 roku przypada 50. rocznica rozpoczęcia zagranicznych usług agrolotniczych, które realizowały samoloty i załogi WSK Mielec w Egipcie i Sudanie, a w tym roku przypada również 80 – lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego. W ramach usług agrolotniczych od 1967 roku rozpoczął się wieloletni udział polskich załóg na polskich samolotach w 22 krajach na świecie, z czego najdłużej, bo 42 lata bez przerwy, realizowane były kontrakty w Sudanie. Natomiast dzięki inwestycji, jaką było utworzenie COP, powstały w Mielcu Wytwórnia Płatowców, lotnisko i osiedle zakładowe. Rok 2017 to również 70. rocznica oblotu prototypu najpopularniejszego samolotu produkowanego w Mielcu, czyli An-2, którego mieleckie zakłady w wersji rolniczej wyprodukowały 7880 sztuk. Natomiast Zakład Usług Agrolotniczych obchodzi w tym roku 45. rocznicę powstania.

Na święto agrolotników organizatorzy zaprosili 600 osób z całego świata. Każdy uczestnik zjazdu otrzyma pamiątkowy medal i znaczek, publikację na temat agrolotnictwa oraz zdjęcia ze zjazdu na CD.
 
Na okoliczność zjazdu organizatorzy zaprezentują również wyremontowany samolot myśliwski MiG-17 (LIM-5). - Samolot pozyskaliśmy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – mówią nam przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego V Zjazdu Agrolotników w Mielcu. – W tym miejscu chcieliśmy podziękować fanatykowi lotnictwa Jerzemu Wawrzyniakowi z Poznania, który podarował nam kompletne koła z ramionami do remontowanego samolotu. Wiele osób wykazało się wspaniałomyślnością, bezinteresownie wspierając akcję sprowadzenia i wyremontowania tego myśliwca – mówią współorganizatorzy zjazdu. - Pozyskany samolot MiG-17 (LIM-5) był mocno strawiony zębem czasu, brakowało wspomnianych kół i kabiny. Wymagał bardzo gruntownego remontu. Jednak dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu wielu osób mielczanie będą mogli go podziwiać na żywo – mówili. - A w kabinie będzie nawet pilot – dodają z uśmiechem.

Przedstawiciele komitetu organizacyjnego mają plany na przyszłość, by sprowadzić do Mielca inne samoloty, np. produkowany w naszym mieście PZL TS-8 Bies.

Więcej w 41 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE