Reklama

Światowy Dzień Cukrzycy w Podleszanach

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To nie tylko fragment przysięgi Hipokratesa, prekursora profilaktyki zdrowotnej, ale również udokumentowana analizami prawda. Pod tym hasłem pod koniec października 2021 r. odbyła się w Podleszanach uroczystość z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Obchody tego dnia mają też na celu podniesienie świadomości społecznej oraz okazanie wsparcia osobom chorym. Organizatorem spotkania był  Zarząd  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Terenowego w Podleszanach, którego od ponad 14 lat prezesem jest Danuta Zaremba. Na uroczystości nie zabrakło Józefa Piątka Wójta Gminy Mielec oraz Andrzeja Mielcarka Prezesa Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie. Gościli również przedstawiciele służby zdrowia: psycholog Magdalena Dolot oraz fizjoterapeuta Kamil Babiec, którzy podzielili się z uczestnikami spotkania fachową wiedzą na temat profilaktyki zdrowia. 

Tegoroczne uroczystości Światowego Dnia Cukrzycy miały charakter szczególny,  ponieważ w całym kraju obchodzone jest 40-lecie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz 100-letnia rocznica odkrycia insuliny, hormonu ratującego życie. Pozyskanie jej sprawiło, że cukrzyca przestała być chorobą śmiertelną oraz w znacznym stopniu poprawiła się jakość życia i sposób leczenia diabetyków.  Na tę okoliczność piętnastu zasłużonym działaczom PSD KT w Podleszanach wręczono pamiątkowe medale i dyplomy przyznane przez Zarząd Główny PSD w Warszawie.

Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej spowodowanej pandemią COVID-19 nie wolno zapominać, że cukrzyca to podstępna i bardzo groźna choroba. Nie boli, a nie leczona zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Szacuje się, że  liczba chorych na cukrzycę wynosi ponad 350 mln na świecie i nadal będzie wzrastać o ile nie zostaną podjęte działania prewencyjne.  

- Często nie zdajemy sobie sprawy, że nieprawidłowa dieta, nieregularne spożywanie posiłków oraz brak aktywności fizycznej może prowadzić do cukrzycy. Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów i podstępnie dotyka  coraz to więcej osób, dlatego też powinniśmy przeanalizować nasz styl życia i podjąć kroki w celu wyeliminowania  ryzyka zachorowania. Zachęcamy wszystkich do wykonywania badań profilaktycznych w tym badań poziomu glikemii we krwi - namawiają organizatorzy. 

Całość projektu współfinansowana została ze środków własnych Koła oraz otrzymanej z Urzędu Gminy Mielec dotacji na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia na 2021 r. Nie zawiedli również sponsorzy: Firma Colfarm S.A. z Mielca, Apteka Codzienna z Mielca, Firma Xerima z Mielca, jak również lokalni przedsiębiorcy między innymi Lewiatan w Podleszanach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy