reklama
reklama

Strażak z powiatu mieleckiego w "Pytaniu na śniadanie"!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zrzut ekranu/canva

Strażak z powiatu mieleckiego w "Pytaniu na śniadanie"! - Zdjęcie główne

Strażacy zdobyli Babią Górę, by ratować życie . | foto Zrzut ekranu/canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości5 lipca 2025 roku 998 strażaków z całej Polski wspięło się na Babią Górę, by wesprzeć ogólnopolską akcję „Zostań potencjalnym dawcą szpiku!”. Inicjatywę promują także strażacy z Podkarpacia, w tym druh Marek Czerw z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaślanach, który o swojej motywacji i sile wspólnoty opowiedział na żywo w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
reklama

W piątkowym wydaniu „Pytania na śniadanie” strażak Marek Czerw mówił o tym, dlaczego akcje takie jak ta mają znaczenie. Gdy prowadzący zapytali, czy druhów i druhny trzeba namawiać do podobnych inicjatyw, odpowiedział z przekonaniem:

– Nie trzeba namawiać, ale trzeba zachęcać. Trzeba uświadamiać, że to nie jest bolesne, a daje możliwość dania komuś życia – powiedział Marek.

Podkreślił też, że pierwszy krok jest bardzo prosty – wystarczy wymaz z wewnętrznej strony policzka i uzupełnienie dokumentów.

– Jeśli ktoś się zdecyduje, to jeśli dostanie taki telefon, żeby się nie wycofywał. Może coś się zmienić – zdrowie czy sytuacja życiowa – ale jeśli wszystko jest w porządku, niech nie odbiera tej drugiej osobie nadziei. Czeka się na nią tygodniami, miesiącami - przekonywał.

reklama

998 strażaków i strażaczek z OSP i PSP, w pełnym umundurowaniu ważącym nawet kilkanaście kilogramów, zdobyło szczyt Babiej Góry. To nie była zwykła wędrówka– to był głośny apel o świadomość i solidarność.

W programie wystąpili także: Weronika Kałużna, która w 2021 roku przeszła przeszczep szpiku od anonimowego dawcy z Niemiec, oraz Adam Kiedrowicz – dawca komórek macierzystych.

Jak zostać dawcą?


Do bazy potencjalnych dawców szpiku można dołączyć m.in. przez fundację DKMS. Wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny, pobrać samodzielnie wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać próbkę. Po pozytywnej kwalifikacji trafia się do ogólnopolskiej bazy.

Dla strażaków – to naturalny krok. Ratują życie na co dzień, często narażając własne. Jak pokazuje akcja z Babiej Góry – nie tylko w ogniu czy przy powodzi, ale też poprzez solidarność i gotowość do pomocy nawet nieznajomym.

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo