Reklama

Straż Miejska sprawdzi, czym mielczanie palą w piecach

Opublikowano:
Autor:

Straż Miejska sprawdzi, czym mielczanie palą w piecach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rozpoczęły się kontrole przydomowych palenisk przeprowadzane przez Straż Miejską w Mielcu. Działania te mają na celu ograniczyć tzw. niską emisję.

Miejscy strażnicy od kilku lat systematycznie prowadzą zarówno akcje informacyjne wśród mieszkańców, jak i kontrole kotłowni pod kątem korzystania z właściwych paliw. Niestety ciągle zdarzają się sytuacje, że spalany jest węgiel złej jakości lub niedozwolone materiały w postaci np. plastików, styropianu czy odpadów płyt meblowych.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonujący kontroli posiadają upoważnienia prezydenta miasta do jej przeprowadzenia. Na jego podstawie mają prawo wstępu na teren prywatnej nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli.

Jeżeli okaże się, że spalane były odpady komunalne lub inne zabronione materiały, sporządzany jest protokół kontrolny i mieszkaniec może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. W szczególnych sytuacjach pobierane są próbki popiołu z paleniska, które następnie przekazywane są  do ekspertyzy w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym w Jastrzębiu Zdroju.

Funkcjonariusz Straży Miejskiej może także poprosić kontrolowanego o okazanie atestu na zakupione paliwo. W bieżącym sezonie grzewczym kontrolowane będzie także przestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Podkarpackiego dotyczącej m.in. wymiany do końca bieżącego roku kotłów węglowych mających więcej niż 10 lat.

Aby uniknąć otrzymania mandatu: 

  • nie wolno palić w piecu odpadami komunalnymi 
  • nie wolno również palić drewnem o zawartości wilgotności pow. 20 %
  • nie należy kupować mułów węglowych oraz flotokoncentratów 
  • nie należy kupować węgla oraz brykietu brunatnego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy