Reklama

Stowarzyszenie Romów odnosi się do mieleckich zamieszek: - Zostawmy to policji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Korso

Stowarzyszenie Romów odnosi się do mieleckich zamieszek: - Zostawmy to policji - Zdjęcie główne

Policja ustala przebieg zdarzeń. | foto Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę (27 czerwca) doszło do zamieszek na tle etnicznym w Mielcu. Stowarzyszenie Romów w Polsce skomentowało zajście, w którym stanowczo potępia wszelkie akty przemocy słownej i fizycznej. Policja nadal wyjaśnia okoliczności zdarzenia. Wbrew pogłoskom nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów.

W niedzielny wieczór na ulicach Mielca było gorąco. Wszystko przez wydarzenia na osiedlu Miasteczko Młodego Robotnika, gdzie doszło do starcia grupy mielczan z Romami. 

CZYTAJ TAKŻE:

Przypomnijmy. W Mielcu społeczność romska mieszka na dwóch osiedlach: Miasteczku Młodego Robotnika, a także w blokach socjalnych przy ulicy Inwestorów. Właśnie na MMR doszło do starć. Pojawiły się tam dwie wrogo do siebie nastawione grupy osób.

Niedzielne zajścia mają związek z bójką nastolatków Polaków i Romów - obrażeń ciała doznał wtedy 16-letni Polak.  Potem na mieleckich budynkach pojawiły się hasła wymierzone w osoby narodowości romskiej, aż w końcu doszło do "wybuchu".

Stowarzyszenie Romów w Polsce komentuje całe zajście.

-Stowarzyszenie Romów w Polsce stanowczo potępia wszelkie akty przemocy słownej i fizycznej. Zwracamy uwagę, że konflikty powinny być rozstrzygane na drodze prawnej przy udziale wszystkich służb działających w ramach polskiego systemu prawnego. Od wymierza sprawiedliwości są policja i sądy. W żadnym przypadku nie powinno brać się spraw w swoje ręce. Wszyscy obywatele Polski są wobec prawa równi i w równy sposób muszą go przestrzegać.


Z informacji jakie dysponujemy, konflikt jest pokłosiem bójki do jakiej doszło  między dwoma nastolatkami. Kilka tygodni wcześniej, w parku w okolicach Góry Cyranowskiej, 15-letni obywatel polski, należący do mniejszości romskiej, uszkodził ciało 16-latka. W odpowiedzi na to zdarzenie na murach mieleckich osiedli zaczęły pojawiać się rasistowskie wpisy skierowane do społeczności romskiej nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych.


Sytuacja zaogniła się w niedzielne popołudnie 27. czerwca 2021 roku, kiedy to grupa mniejszości romskiej oraz mieszkańcy jednego z mieleckich osiedli, dążyły do konfrontacji. Szybka reakcja policji spowodowała, że konflikt nie przybrał na sile i nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Trwa śledztwo policyjne mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia. - Roman Kwiatkowski Stowarzyszenie Romów w Polsce - pisze Władysław Kwiatkowski.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy