Reklama

Starostwo przekazało busa i defibrylatory

Opublikowano:
Autor:

Starostwo przekazało busa i defibrylatory - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Starostwo podarowało Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Mielcu 18-osobowego busa, natomiast wszyscy dyrektorzy ponadgimnazjalnych placówek oświatowych odebrali automatyczne defibrylatory.

Niedawne zdarzenie w Urzędzie Miejskim w Mielcu, w którym wykorzystano automatyczny defibrylator do ratowania ludzkiego życia, pokazało skuteczność działania tego typu urządzeń. Starszy mężczyzna zawdzięcza życie właściwemu zadziałaniu automatu.

Dzięki temu wydarzeniu uwidoczniła się potrzeba umieszczania takich urządzeń w kolejnych mieleckich instytucjach. Do istniejących 6 punktów dołączy kolejnych 9 miejsc – gdyż taką ilość urządzeń mieleckie starostwo zakupiło. Zostaną one rozmieszczone w budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli, w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim oraz we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Mielca.

Uroczystość przekazania urządzeń miała miejsce 7 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Defibrylatory kosztowały ponad 28 tysięcy złotych.

Ważnym punktem spotkania była krótka prezentacja działania defibrylatora przedstawiona przez Wojciecha Idziora – kierownika Szkoły Ratownictwa Medycznego przy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Starosta powiatu mieleckiego, wręczając defibrylatory, powiedział: - Życzę wszystkim, żeby te urządzenia nigdy nie były wykorzystane, ale niech będą one w gotowości w odpowiednich miejscach. Trzeba być zabezpieczonym, by w razie potrzeby ratować ludzkie życie.

Defibrylator jest to automatyczne urządzenie medyczne, które skutecznie potrafi przywrócić prawidłową pracę serca osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia, lub która uległa wypadkowi.

Podczas tego samego wydarzenia mielecki starosta przekazał Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Mielcu 18-osobowy bus.

W pojeździe będzie mogło podróżować 18 osób (17 pasażerów i kierowca). Został on przystosowany do wjazdu i zamocowania w nim wózków inwalidzkich. Posiada elektryczną windę pod wózek inwalidzki i specjalistyczne uchwyty przytrzymujące podróżujących podczas podnoszenia i opuszczania dźwigu.

Pojazd kosztował budżet powiatu 206 640 złotych, a jego zakup został dofinansowany przez PFRON kwotą w wysokości 77 tys. złotych.

- Cieszę się, że spełniło się nasze wspólne marzenie. Mam nadzieję, że pojazd ten przez lata będzie bezpiecznie służył wszystkim podopiecznym – mówił Zbigniew Tymuła. Kluczyki od starosty odebrała Małgorzata Wałek, dyrektor SOSW. – Do tej pory często bywało tak, że musieliśmy dokonywać selekcji dzieci, które pojadą na konkurs czy wycieczkę. Teraz, mając 18-osobowego busa, będziemy w stanie zabierać większe grupy uczniów w różne miejsca - powiedziała.

- Widzę, że zadanie, które dziś wspieramy, realnie służyć będzie młodzieży i pracownikom tego ośrodka. Bardzo mnie to cieszy – mówił Maciej Szymański, dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON.

Również młodzież ośrodka cieszyła się z przekazanego prezentu, gdyż dzięki niemu zwiększą się możliwości różnych wyjazdów i wycieczek.

Pojazd poświecił proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu, ks. Stanisław Składzień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE